Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Niedobór jaj i mięsa. Dramatyczna sytuacja w jednym z państw
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 08.10.2023 12:12

Niedobór jaj i mięsa. Dramatyczna sytuacja w jednym z państw

jaja
unsplash.com

Jak donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, dramatyczna sytuacja na rynku żywności trwa w Republice Południowej Afryki. Problemy z dostępnością jaj konsumpcyjnych to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż przewiduje się, że niedobór dotknie także mięso drobiowe. Całkowicie nowy wymiar tej sytuacji wynika z szerzącego się wirusa grypy ptaków, który skutkuje likwidacją milionów sztuk drobiu, a kryzys energetyczny jeszcze bardziej pogłębia trudności w branży drobiarskiej.

 

Racjonowanie jaj w sklepach

W związku z ograniczoną podażą jaj, niektóre sklepy w RPA są zmuszone do wprowadzenia racjonowania tego podstawowego produktu spożywczego. Sytuacja ta jest efektem szerzącego się wirusa grypy ptaków (HPAI), który dotkliwie uderza w krajową branżę drobiarską, prowadząc do likwidacji milionów sztuk drobiu.

 

Trudności ekonomiczne w branży drobiarskiej w RPA

Straty spowodowane wirusem HPAI wynoszą już około 7,5 miliona sztuk drobiu, co zaostrza trudną sytuację ekonomiczną w sektorze drobiarskim. Dodatkowo, kryzys energetyczny w kraju, zaznaczający się rekordowymi przerwami w dostawach prądu, skłonił producentów do drastycznego ograniczenia produkcji.

– Analiza sytuacji w RPA pozwala założyć, że złagodzone zostaną bariery handlowe stosowane w protekcjonistycznej polityce rządu i stowarzyszeń branżowych także w odniesieniu do przywozu mięsa drobiowego z innych krajów – komentuje KIPDiP na swojej stronie internetowej. – Od dłuższego czasu przemysł drobiarski w RPA lobbował, aby stosować cła antydumpingowe w imporcie mięsa drobiowego z takich państw jak: Brazylia, Stany Zjednoczone, Polska, Dania, Hiszpania i Irlandia, argumentując to zagrożeniem dla lokalnego biznesu. Przywóz z wymienionych państw objęty jest obecnie dodatkowymi cłami do 2027 roku. Wynoszą one od poniżej 3 proc. w przypadku niektórych przedsiębiorstw w Polsce i Irlandii do 265 proc. w odniesieniu do jednego przedsiębiorstwa w Brazylii. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna i braki żywności dla konsumentów mogą jednak to podejście zmienić – twierdzą eksperci KIPDiP.

Import jaj rozwiąże problem na rynku?

W obliczu dramatycznych wyzwań rząd RPA podjął decyzję o przyznaniu nowych zezwoleń na import jaj. Celem jest zapewnienie konsumentom dostępu do podstawowych produktów żywnościowych. Niemniej jednak, ekspertów branżowych niepokoi wzrost cen jaj, a prognozy wskazują, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć, co sprawi, że jaja staną się jeszcze droższe dla konsumentów.

 

źródło: KIPDiP

Tagi: KIPDiP