Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nowe ogniska ASF. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększa wiedzę na temat choroby
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 08.07.2023 14:04

Nowe ogniska ASF. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwiększa wiedzę na temat choroby

Świnia
unsplash.com

Główny Lekarz Weterynarii naniósł na mapę Polski kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dwa nowe miejsca występowania choroby znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim.
 

Dwa nowe ogniska ASF

Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o dwóch nowych ogniskach ASF na terytorium Polski. Ognisko nr 9 zostało wyznaczone 29 czerwca 2023 r.  w gospodarstwie, w którym utrzymywano 750 świń (118 loch, 2 knury, 369 warchlaków, 261 prosiąt), położonym w miejscowości Mieczniki, gminie Banie Mazurskie, powiecie gołdapskim, województwie warmińsko-mazurskim, na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594. 

Ognisko nr 10 wyznaczono również 29 czerwca 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (6 loch, 16 tuczników 8 prosiąt), położonym w miejscowości Chrustowo, gminie Oborniki, powiecie obornickim, województwie wielkopolskim, na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594. 

MRiRW zwiększa wiedzę na temat choroby

Przeprowadzona w ostatnim czasie konferencja w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przyniosła możliwość wysłuchania ekspertów z Hiszpanii, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat skutecznego zwalczania ASF. Jak podaje MRiRW, prelegenci z województwa lubuskiego przekazali natomiast informacje nt. pilotażowego programu liczenia dzików. W konferencji wziął udział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że warto wykorzystać na polskim gruncie potencjał doświadczeń Hiszpanii – państwa, któremu udało zwalczyć wirus ASF i stać się europejskim liderem w produkcji wieprzowiny.

Dotychczasowe doświadczenie

Podczas konferencji poruszono również dotychczasowe doświadczenie Polski w zwalczaniu ASF. Jak powiedział sekretarz stanu, poziom wiedzy na temat zwalczania ASF znacznie się zwiększył od 2016 r., gdy zaczęto wdrażać metody bioasekuracji na terenie naszego kraju.

Jak powiedział Rafał Romanowski „Tradycyjne gospodarstwa rodzinne zajmujące się na niewielką skalę hodowlą trzody chlewnej niestety zaprzestały produkcji. Miało to konsekwencje ekonomiczne nie tylko dla tych gospodarstw, lecz także dla polskiego budżetu”. Dodał również, że Polska cały czas jest zagrożona napływem ASF zza naszych wschodnich granic. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wirus nie jest tam zwalczany.

Źródło: gov.pl, wetgiw.gow.pl

Tagi: ASF Świnia MRiRW