Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ostateczny termin na złożenie wniosku o dopłaty. Sankcje dla spóźnialskich
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.07.2023 11:00

Ostateczny termin na złożenie wniosku o dopłaty. Sankcje dla spóźnialskich

polskie banknoty
Iberion.pl

25 lipca br. jest dla rolników ostatecznym dniem na złożenie wniosków o dopłaty. Ci, którzy złożyli je do 30 czerwca br., otrzymają pełne dopłaty za rok 2023, jednak każdy dzień opóźnienia od tej daty obniży kwotę dopłaty o 1 proc. Składanie zmian do wniosków złożonych do 30 czerwca br. jest możliwe (bez sankcji finansowych) do 17 lipca br. 

Ilu rolników złożyło wnioski o dopłaty?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) otrzymała do 30 czerwca 2023 roku około 1,23 miliona wniosków o przyznanie dopłat w ramach tegorocznej kampanii. Warto dodać, że w 2023 roku wprowadzono nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatem, w tym ekoschematy. Dane statystyczne przekazane przez ARiMR wskazują, że około 35 proc. wnioskujących stara się o wsparcie w ramach co najmniej jednego ekoschematu. Największą popularnością cieszą się Rolnictwo węglowe (418 tys. wniosków, szczególnie w regionach Mazowsze i Lubelszczyzna) oraz Dobrostan zwierząt (87,65 tys. wniosków, przede wszystkim na Mazowszu i Podlasiu).

Różne rodzaje wsparcia na rozmaite cele

W ramach wniosku o przyznanie dopłat rolnicy mogą ubiegać się o różne rodzaje płatności, takie jak:

  • premię z tytułu zadrzewień (PROW 2014-2020),
  • pomoc na zalesianie (PROW 2007-2013),
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020),
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020),
  • płatności ekologiczne (zobowiązania kontynuacyjne w ramach PROW 2014-2020), w tym premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz przyznanie kosztów transakcyjnych,
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), 
  • płatności ekologiczne (nowe zobowiązania w ramach WPR 2023-2027), w tym wsparcie dla małych gospodarstw z uprawami ekologicznymi, premię za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą oraz przyznanie kosztów transakcyjnych.

Pełna lista aktywności, na rzecz których rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty, znajduje się na portalu ARiMR.

17 lipca br. ostatnim dniem na wprowadzanie korekt do wniosków

Czas na złożenie wniosków do ARiMR o dopłaty kończy się 25 lipca br. Rolnicy, którzy zdecydowali się złożyć swoje wnioski do 30 czerwca, otrzymają pełne dopłaty za rok 2023. Aby skorzystać z możliwości wprowadzenia zmian do wniosków, warto działać przed 17 lipca br., aby uniknąć sankcji finansowych. W celu wypełnienia wniosków można skorzystać z aplikacji eWniosekPlus, a w razie potrzeby poprosić o nieodpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.