Zdaniem FAO światowa produkcja mięsa wzrośnie
Opublikowany w ostatnim czasie raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, światowa produkcja mięsa wzrośnie w 2023 roku. Sprawdź szczegóły komunikatu.
Światowy handel mięsem
Przewiduje się również, że światowy handel mięsem oraz produktami mięsnymi w 2023 roku osiągnie wartość 42 mln ton ekwiwalentu masy tuszy. Jak zaznaczają eksperci, jest to jednak niewielki wzrost w porównaniu z 2022 rokiem, warunkowany w dużej mierze oczekiwaniami wspólnej ekspansji importu przy wzroście sprzedaży usług gastronomicznych szczególnie w Chinach, po ustaniu w tym kraju obostrzeń pandemicznych.
Eksperci szacują, że to właśnie Brazylia i Australia będą dostarczały najwięcej mięsa oraz produktów mięsnych w odpowiedzi na zwiększony popyt, z uwagi na wysoką dostępność materiałów eksportowych, status obszaru wolnego od chorób oraz konkurencyjne ceny.
Raport FAO wskazuje jednak na to, że spadek importu mięsa w przypadku wielu państw, może częściowo kompensować przewidywane podwyżki wartości światowego handlu mięsem, ze względu na rosnącą dostępność mięsa ze źródeł krajowych oraz zmniejszonych zakupów konsumenckich władz w obliczu cen żywności, a także spowolnienia gospodarczego.
Produkcja mięsa wzrośnie dzięki drobiu
FAO prognozuje, że dla światowej produkcji mięsa w 2023 roku będzie obserwowany nieznaczny wzrost do 364 mln ton ekwiwalentu masy tuszy. Powodem wzrostu jest zwiększona globalna produkcja mięsa drobiowego, która według prognoz ma się rozwijać najwięcej pod względem wolumenu. Zwiększonej globalnej produkcji mięsa drobiowego sprzyjał zwiększony popyt ze strony sektora usług gastronomicznych i jego ogólnej atrakcyjności jako stosunkowo przystępny cenowo rodzaj mięsa. Prognozowany wzrost jest przewidywany pomimo podwyższonych cen pasz oraz powszechnych ognisk wirusa ptasiej grypy, które skutkują licznymi stratami w drobnym inwentarzu.
Spadek produkcji wieprzowiny
Co więcej, eksperci podają również, że globalna produkcja wieprzowiny spadnie. Spadek ma być skutkiem zmniejszonej produkcji mięsa wieprzowego w Europie, w wyniku afrykańskiego pomoru świń, niższymi marżami producentów oraz niższym popytem. Dodatkowo zmniejszenie globalnej produkcji wieprzowiny uwarunkowane jest również niskimi zapasami bydła, wysokimi kosztami paszy, niedoborami paszowymi oraz zmniejszoną masą tusz wołowych w kilku wiodących regionach produkujących, pomimo pewnych wzrostów w innych miejscach.
Źródło: fao.org