Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

owoce warzywa
Marek BAZAK/East News

Całkiem niedawno w mediach pojawiły się informacje dotyczące nowego prawa w Hiszpanii, według którego od 2023 roku zakazana będzie sprzedaż świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. W ostatnich dniach interpelację poselską w tej samej sprawie złożyli w Ministerstwie Klimatu i Środowiska posłowie Koalicji Obywatelskiej.

W interpelacji, pod którą podpisało się 25 osób, posłowie wystosowali pytanie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o to, czy prowadzone są prace nad zlikwidowaniem użycia plastikowych opakowań w sprzedaży świeżych warzyw i owoców.

Hiszpania: zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach

Choć coraz częściej podkreśla się potrzebę eliminowania tworzyw sztucznych z codziennego użycia, w sklepach powszechnym sposobem dystrybucji wielu gatunków owoców i warzyw jest ich sprzedaż w plastikowych opakowaniach.

W Hiszpanii powstała inicjatywa, by w sposób prawny zakazać sprzedaży świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach, co ma być bezpośrednim zatrzymaniem zbędnego wykorzystania tworzyw sztucznych przez duże firmy handlowe.

Jak przekazują hiszpańskie media, ustawa dotycząca zakazu stosowania plastikowych opakowań w przedsiębiorstwach detalicznych ma wejść w życie od 2023 roku. Idea odbiła się szerokim echem w europejskich mediach, inspirując kolejne państwa do refleksji nad zmianami prawnymi na rzecz ochrony środowiska.

Polska: interpelacja poselska do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Na koniec września 2021 roku posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli interpelację do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie zakazu stosowania plastikowych opakowań w handlu detalicznym świeżymi owocami i warzywami.

Posłowie zaznaczyli, że poziom zanieczyszczenia plastikiem przekroczył już wszelkie granice. Prawny zakaz wykorzystania tworzywa sztucznego do pakowania owoców i warzyw miałby zminimalizować nadmiarową produkcję odpadów.

Posłowie zapytali, czy rząd dostrzega problem zbyt dużej ilości tworzyw sztucznych codziennym życiu mieszkańców Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jeszcze nie odpowiedziało na interpelację posłów Koalicji Obywatelskiej.

Kolejnym państwem, które zapowiedziało odejście od wykorzystania plastikowych opakowań w sprzedaży świeżych owoców i warzyw w handlu detalicznym od 2022 roku jest Francja.

UE a działania na rzecz powstrzymania degradacji środowiska

Każdego roku do oceanów i mórz trafia około 8 milionów ton, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla zdrowia ludzi. By zahamować postępującą degradację wód, Unia Europejska przyjęła w 2019 roku dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jest ona również określana jako dyrektywa SUP.

Dyrektywa SUP zakłada od 2021 roku zakaz wprowadzania do obrotu jednorazowych plastikowych patyczków higienicznych, talerzy, słomek, sztućców, mieszadełek, patyczków do balonów, styropianowych kubków na napoje i pojemników na żywność.

W 2025 roku obywatele Unii Europejskiej pożegnają się z plastikowymi nakrętkami i wieczkami z plastiku (chyba że będą one na stałe przymocowane do opakowań). W tym samym roku pojawi się prawny wymóg, według którego każda butelka z tworzywa sztucznego będzie musiała być wykonana z materiału w 25% pochodzącego z recyklingu (do 2030 roku wartość ta ma wzrosnąć do 30%).

Warto dodać, że zgodnie z dyrektywą SUP do 2025 roku poziom zbiórki plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku na wzrosnąć do 77%.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: o2.pl, magazynprzemyslowy.pl

Tagi: Warzywa Owoce