Ponad miliard złotych trafi do rolników. Powinni sprawdzić swoje konta
Rolnicy powinni sprawdzić swoje konta. Jak zapowiedział ostatnio wiceszef resortu rolnictwa, w piątek 10 stycznia do ponad 300 tysięcy właścicieli gospodarstw rolnych zaczną trafiać przelewy. Na co zostaną przeznaczone środki? Wyjaśniamy szczegóły.
Wiceminister rolnictwa o przynależności do Unii Europejskiej
Wiceminister rolnictwa podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Wojewódzkiej Rady Dialogu Rolniczego w Lublinie poruszył kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim podkreślił, że w ciągu roku funkcjonowania Koalicji 15 października udało się powstrzymać napływ towarów z Ukrainy , a także wykluczyć zapisy Europejskiego Zielonego Ładu, które były niekorzystne dla Polski. Podczas tej samej konferencji wyjaśnił także, że przynależność do Unii Europejskiej jest kluczowa dla polskiego rolnictwa.
Dziesięciokrotnie zwiększyliśmy nasz eksport (…) ale nie bylibyśmy w stanie tego osiągnąć, gdyby nie nasza przynależność do Unii Europejskiej - zaznaczył Krajewski.
Ponad miliard złotych dla rolników
Podczas konferencji Krajewski wspomniał także o gigantycznym przelewie, który w najbliższym czasie trafi do ponad 300 tysięcy właścicieli gospodarstw rolnych. Przekazał, że w piątek 10 stycznia ruszą wypłaty dopłat bezpośrednich . Mowa tu o przelewie w wysokości ponad miliarda złotych.
Już w najbliższym czasie, 10 stycznia, ponad miliard złotych popłynie na konta ponad 300 tys. rolników. A kolejne dopłaty będą realizowane w późniejszym terminie. Chcę, żeby te pieniądze zostały wypłacone do końca marca - informował wiceszef resortu rolnictwa.
Rolnicy powinni sprawdzić swoje konta
Polscy rolnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci dopłat bezpośrednich wypłacanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Celem tego dofinansowania jest wspieranie zrównoważonego rozwoju dbającego o środowisko naturalne. Dopłaty bezpośrednie są realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Środki mają być wsparciem dla rolników w trudnych warunkach rynkowych. W ramach programu realizowane są płatności , takie jak podstawowa płatność obszarowa, płatności dla młodych rolników oraz płatności ekologiczne. Jak podkreślił Stefan Krajewski podczas konferencji prasowej, właściciele gospodarstw rolnych potrzebują funduszy na zakup nawozów, środków ochrony roślin czy nasion.
Poinformował również, że wpłynęło 1,2 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy, którzy jeszcze nie otrzymali zaliczek, w pierwszej kolejności zostaną wypłacone płatności końcowe.