Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Masz małe gospodarstwo? Złóż wniosek o dotację od 29.09
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 14.09.2023 20:57

Masz małe gospodarstwo? Złóż wniosek o dotację od 29.09

polskie banknoty
Iberion.pl

W dniach od 28 września do 27 października 2023 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków o przyznanie wsparcia dla małych gospodarstw rolnych. Nowa inicjatywa ma na celu rozwijanie małych gospodarstw oraz zwiększenie ich konkurencyjności na rynku. 

Wsparcie dla małych gospodarstw. Czym jest interwencja I.10.5?

Program interwencji I.10.5 "Rozwój małych gospodarstw" ma na celu wspieranie restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych. Pomoc przyznawana jest na operacje, które mają na celu zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) ramach programu wspierane są zarówno inwestycje materialne, jak i niematerialne, służące prowadzeniu produkcji rolnej, w tym ekologicznej, oraz przygotowaniu produktów rolnych do sprzedaży.

 

Na jakie kwoty mogą liczyć rolnicy?

Wartość pomocy uzależniona jest od rodzaju operacji oraz wielkości gospodarstwa. W przypadku operacji związanych z produkcją ekologiczną, rolnicy mogą otrzymać wsparcie w wysokości 120 tys. zł. Dla pozostałych operacji stawka wynosi 100 tys. zł.

Kto może ubiegać się o dotację?

Aby ubiegać się o wsparcie, rolnik musi spełniać kilka kluczowych kryteriów. Musi być on posiadaczem gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych nie większej niż 300 ha. Ponadto, w roku wyjściowym jego gospodarstwo musi być uznawane za małe, czyli o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest określana na podstawie całkowitej rocznej standardowej produkcji gospodarstwa wyrażonej w euro.

 

Warunki dodatkowe. O czym Jeszce warto pamiętać?

Rolnik ubiegający się o pomoc musi prowadzić działalność rolniczą, z której uzyskał przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie na poziomie nie mniejszym niż 5 tys. zł. Ponadto działalność ta nie może być prowadzona wyłącznie w celach naukowo-badawczych. Dla operacji dotyczących produkcji ekologicznej, przychody uwzględniają sprzedaż produktów ekologicznych lub produktów w okresie konwersji.

 

 

źródło: ARiMR

 

Tagi: Dotacje ARiMR