Resort sprawdzi, czy dopłata Ci się należy. Szykują się wielkie zmiany dla rolników
Szykują się rewolucyjne zmiany, które mogą wpłynąć na finanse rolników. Resort rolnictwa chce bowiem sprawdzić, czy dotacje naprawdę należą się osobom, które je pobierają. Planowana jest zmiana definicji aktywnego rolnika oraz doprecyzowanie zasad dla dzierżawców. Przedstawiamy szczegóły.
Szykują się wielkie zmiany dla rolników
Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany definicji aktywnego rolnika i już rozpoczęło konsultacje z branżą w tej sprawie. Polscy rolnicy mogą liczyć na rozmaite dotacje, które są istotnym wsparciem dla ich budżetu. Okazuje się jednak, że niektóre osoby otrzymujące pieniądze, tak naprawdę wcale nie prowadzą produkcji rolnej lub prowadzą ją, ale tylko w niewielkiej skali. Rewolucja w tej kwestii miałaby wejść w życie wiosną 2026 roku.
Zobacz także: Rolnicy zacierają ręce. Jest wniosek o dofinansowanie w wysokości 500 zł
Resort sprawdzi, czy dopłata Ci się należy
Jak zaznacza “Dziennik Gazeta Prawna”, w wielu przypadkach pieniądze trafiają do osób, które są jedynie posiadaczami gruntów, ale sami nie prowadzą produkcji rolnej. Chodzi tutaj konkretnie o przypadki, w których dane osoby dzierżawią ziemię od rolników.
Wówczas to dzierżawcy ponoszą koszty związane z działalnością rolną, ale mimo to różnego rodzaju dotacje nie trafiają do nich, tylko do właścicieli gruntów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zwykle obie strony decydują się tylko na ustne porozumienia, przez co pieniądze nie należą się faktycznym rolnikom.
Aby system działał sprawiedliwie, konieczne jest wprowadzenie pewnych modyfikacji. Jak podaje “DGP”, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szykuje w związku z tym projekt ustawy o dzierżawie, w którym zostaną określone kwestie, takie jak: sposób zawierania umowy dzierżawy, prawa i obowiązki stron czy zasady płatności czynszu.
Te osoby nie dostaną dotacji
Szef resortu zapowiada, że zmiany przygotowywane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mają być skonstruowane w taki sposób, by nikt nie stracił. Najważniejszą częścią reformy jest przygotowanie listy faktycznych beneficjentów. Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w rozmowie “DGP” podkreślił, że nie może być takich sytuacji, że pieniądze dostają osoby, które mają ziemię, ale ją dzierżawią . Także dopłaty na paliwo nie powinni trafiać do rolników, którzy nie wyjeżdżają ciągnikami czy maszynami w pole. Ile osób może stracić dotacje?
Z ok. 1,2 mln wniosków, które do nas spływa, mamy pewność, że prawie 600 tys. to rzeczywiście wnioski od rolników aktywnych, którzy nie będą musieli dodatkowo udowadniać swojego zaangażowania - przekazał Krajewski, cytowany przez “DGP”.