Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Do 15 maja i ani dnia dłużej. Za niezłożenie wniosku rolników spotkają przykre konsekwencje
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 24.04.2025 12:53

Do 15 maja i ani dnia dłużej. Za niezłożenie wniosku rolników spotkają przykre konsekwencje

Pieniądze
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Rolnikom pozostaje coraz mniej czasu na złożenie ważnego wniosku, dzięki któremu mogą liczyć na dopłaty od ARiMR. Liczba wnioskodawców codziennie rośnie, ale agencja apeluje, że nadal jest wielu gospodarzy, którzy jeszcze nie zdecydowali się dopełnić formalności.

Rolnicy polegają do dopłatach, by móc się utrzymać

Kosztów prowadzenia produkcji rolniczej jest o wiele więcej, niż można dostrzec na pierwszy rzut oka. Wydatki można podzielić na stałe i zmienne. Koszty stałe to wydatki, które nie zmieniają się w zależności od wielkości produkcji, takie jak raty kredytów, ubezpieczenia czy podatki.

rolnik
Fot. WFranz/Pixabay

Koszty zmienne wiążą się natomiast z produkcją i mogą być zróżnicowane, w zależności od sezonu czy sytuacji na rynku. Zarządzanie tymi kosztami jest kluczowe dla utrzymania rentowności gospodarstwa. Efektywne działania ze strony rolnika, to także starania o dopłaty i dofinansowania. Z tych względów warto orientować się, skąd i jakie pieniądze nam przysługują, aby jeszcze lepiej zarządzać majątkiem, nad którym tak ciężko pracujemy.

Patryk Wołosz, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Rolniku, dostaniesz marne grosze. Wstrzymują dostawy na granicach
Wystarczy, że zasiejesz w ogrodzie. Te rośliny odstraszą szczury na dobre Oto królowe bazarowej drożyzny. Te owoce biją rekordy, Polacy nie dowierzają, skąd te ceny

ARiMR apeluje do rolników o składanie ważnego wniosku

Jak podała wczoraj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do tej pory wpłynęło 224 tysiące wniosków o płatności obszarowe. Instytucja zakłada, że łącznie będzie ich około 1,2 miliona. Oznacza to, że zdecydowana większość jeszcze nie złożyła wniosku o dopłaty. ARiMR przypomina, że z powodzeniem można to zrobić za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

ARiMR zachęca rolników, którzy jeszcze ich nie złożyli, by nie czekali do ostatnich dni i przesłali deklaracje jak najszybciej - czytamy w komunikacie Agencji.

Agencja podkreśla, że jeśli komuś potrzebne są jakiekolwiek wskazówki techniczne, można skorzystać z pomocy pracowników biur powiatowych Agencji i infolinii (tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11).

rolnik, traktor, pole
Fot. PublicDomainImages/Pixabay

W ostatnim czasie do ministerstwa rolnictwa zaapelował samorząd rolniczy z prośbą o wydłużenie terminu naboru wniosków do 30 czerwca. Krajowa Rada Izb Rolniczych wymieniła kilka istotnych powodów, dla których kampania powinna zostać wydłużona:

Bardzo dużo czasu zajmuje przygotowywanie, przekazywanie rolnikom do podpisu, skanowanie i załączanie do systemu eWniosekPlus ogromnej ilości oświadczeń i załączników. Ponadto brak jest możliwości wcześniejszego przygotowania oświadczeń, ponieważ ich wzory ukazują się późno, a także zmieniają się w trakcie roku, co stwarza konieczność ponownego złożenia już wcześniej załączonego dokumentu - tłumaczył samorząd rolniczy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Na ten moment jednak resort rolnictwa nie odpowiedział na apele samorządu rolniczego. Wobec tego podstawowy termin na złożenie wniosku upływa tak, jak ustalono wcześniej - 15 maja. Rolnicy, którzy zabiorą się za formalności za późno, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Zobacz też: Rozpyl w ogrodzie jeszcze w kwietniu. Tak zwalczysz siedlisko kleszczy, uciekną co do jednego

Wniosek o dopłaty wysłany po terminie - jakie konsekwencje dla rolników?

Samorząd rolniczy jak do tej pory nie uzyskał jednoznacznej odpowiedzi w kwestii przedłużenia czasu na składanie wniosku samorząd rolniczy. Minione lata pokazały jednak, że kampania może zostać przedłużona.

Warto jednak pamiętać, że nie musi się tak wydarzyć. Na ten moment należy zakładać, że czas na złożenie wniosku będzie obowiązywał do 15 maja. Rolnicy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, będą mogli aplikować o dopłatę po tym czasie, jednak będą musieli zważać na pewne konsekwencje.

Jeśli beneficjent złoży wniosek w terminie do dnia 9 czerwca 2025 r., wówczas za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie wobec niego zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

Agencja przypomina, że podstawowy termin na wprowadzenie zmian we wniosku upłynie 2 czerwca 2025 r. (ponieważ ustawowy termin 31 maja 2024 r. przypada w sobotę).

Rolnik może złożyć w aplikacji eWniosekPlus o:

  • płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
     
  • przejściowe wsparcie krajowe;
     
  • środki pochodzące z interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej, płatności ONW oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych;
     
  • płatności obszarowe kontynuowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych i premia zalesieniowa).