Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rozstrzygnięcie konkursu „Kobiety dla polskiej wsi”
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 04.10.2023 08:43

Rozstrzygnięcie konkursu „Kobiety dla polskiej wsi”

MRiRW/gov.pl Rada Kobiet
MRiRW/gov.pl

We wtorek 3 października w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja „Kobiety dla polskiej wsi”, zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja była również okazją do wręczenia nagród w konkursie. 

Rada Kobiet

Rada Kobiet to organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jej kadencja trwa 3 lata, a Rady skład wchodzi minimum 30 osób. Aktualnie w jej skład wchodzą 36 członkinie. Do zadań Rady Kobiet należą między innymi: analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów, czy opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących obszarów bezpośrednio lub pośrednio związanych z równouprawnieniem i sytuacją kobiet i dziewcząt.

Konferencja była okazją, żeby pokazać dobre przykłady działalności Rady i opowiedzieć o tych kobietach, które nie tylko inspirują, ale także są natchnieniem dla innych. Wiceminister Gembicka zaznaczyła, że Rada Kobiet w rolnictwie jest organem merytorycznym.

Dużo udało nam się zrobić. Dużo pomysłów, które powstały, wcielamy w czyn – mówiła Anna Gembicka.

Znaczenie kobiet w rolnictwie

Minister Robert Telus zwrócił szczególną uwagę na dokonania zawodowe i społeczne kobiet oraz fakt, że to właśnie kobiety są fundamentem każdej rodziny.

To Wy nadajecie temu światu to, co jest takie bardziej duchowe – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał – opanowanie, spokój i merytoryczność są nam bardzo potrzebne.

Wiceminister Anna Gembicka podsumowała dotychczasową działalność organizacji, w której obradach osobiście uczestniczy. Podkreślała, że to, co pojawia się na spotkaniach Rady, powinno być przekłuwane w czyny, dzieje się. 

Jesteście liderkami w swoich społecznościach, jesteście tymi osobami, które dają przykład, które inspirują. Życzę Wam tego, abyście zawsze były doceniane i zawsze czerpały dużo satysfakcji ze swojej działalności – dodała wiceminister.

Anna Gembicka podkreśliła również historyczną rolę kobiet, ich troskę o dom w trudnych i niespokojnych czasach wojen czy rozbiorów Polski.

Finał konkursu „Kobiety dla polskiej wsi”

Celem konkursu „Kobiety dla polskiej wsi” było uhonorowanie i promowanie kobiet działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Zorganizowana konferencja była okazją do wręczenia statuetek laureatkom tego konkursu oraz podziękowań kierowanych do wszystkich członkiń Rady.

Świat bez takich kobiet, bez kobiet zaangażowanych, byłby smutny – powiedział minister.

Minister Robert Telus, zwracając się do laureatek konkursu Kobiety dla polskiej wsi, podkreślił rolę kobiet w każdym aspekcie życia społecznego. 

Źródło: MRiRW na gov.pl