RolnikInfo.pl
rolnicy szparagi

unsplash.com / fot. Louis Hansel @shotsoflouis

Sezonowe zbiory płodów rolnych na wsi: rolnicy mierzą się z wyzwaniami finansowymi i logistycznymi

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Nowa rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa objęła praktycznie wszystkie aspekty gospodarki i działalności społecznej. Nie inaczej ma się rzecz związana z sezonowymi pracami w gospodarstwach rolnych. Już wkrótce rozpoczyna się sezon na szparagi, później także na truskawki, borówki czy cebule.

Rolnicy są w trudnej sytuacji, bo w porównaniu do czasów sprzed pandemii COVID-19 bardzo wiele się zmieniło. Możliwe, że pozyskanie pracowników do zbiorów warzyw i owoców będzie w tym roku nie lada wyzwaniem logistycznym i finansowym. 

Nadchodzą sezonowe zbiory owoców i warzyw

Choć nadchodząca wiosna napełnia nas wszystkich pozytywną energią, to związane z nią zbiory sezonowych owoców i warzyw spędzają sen z powiek rolnikom w całej Europie. Jeszcze do niedawna wielu Polaków z chęcią udawało się za zachodnią granicę na zbiory szparagów. 

Migracje w celach zarobkowych, które są co roku widoczne w sektorze rolniczym, są niezwykle ważnym elementem funkcjonowania wielu gospodarstw. W przypadku największych przedsiębiorstw trudno mówić o jakimkolwiek funkcjonowaniu bez pomocy pracowników sezonowych. 

Choć pandemia koronawirusa towarzyszy nam wszystkim już drugi sezon, to nie oznacza to, że pozyskanie pracowników oraz zapewnienie im odpowiednich warunków sanitarnych przestało być wyzwaniem logistycznym.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Dla portalu money.pl wypowiedział się Chris Hensgens, właściciel gospodarstwa rolnego w Selfkant w Niemczech, zlokalizowanego przy granicy z Niderlandami. Twierdzi, że choć w tym roku rolnicy są lepiej przygotowani na pracę w czasach wirusa, to nadal czują się spięci tak dużą liczbą obostrzeń.

Nowa organizacja pracy

Jakie nowe obowiązki mają rolnicy oferujący prace sezonowe w swoich gospodarstwach? Na podstawie relacji Chrisa Hensgensa z Selfkant wiemy, że w rzeczywistości pandemicznej zmieniło się bardzo wiele.

W przygotowanych budynkach, z których korzystano co roku, zakwaterowana może być obecnie tylko połowa osób. Pozostali pracownicy mieszkają w dodatkowych kontenerach, na co Hensgens musi przeznaczyć 30 tysięcy euro.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest sprzątanie i profesjonalna dezynfekcja łazienek, kuchni i korytarzy, która kosztuje rolnika 9 tysięcy euro. W kuchni może przebywać tylko siedem osób w jednym momencie. 

Ze względu na potrzebę ograniczania kontaktów, pracownicy muszą być podzieleni na grupy. W drodze na pole rolnicy zamontowali również specjalne barierki. Nie trzeba dodawać, że przy wjeździe do kraju pracownik musi okazać negatywny test na koronawirusa.

Nie jest to jednak koniec badań - w kilka dni po przybyciu do gospodarstwa pracownicy ponownie przechodzą testy na obecność COVID-19. Jak podaje portal money.pl, w ubiegłym roku niemieccy plantatorzy truskawek w Bawarii musieli sfinansować badania pracowników samodzielnie - każde z nich kosztowało 7 tysięcy euro.

Obserwując aktualne realia prac sezonowych przy zbiorze warzyw i owoców nie ma tak naprawdę znaczenia, czy mówimy o Polsce, Niemczech, Francji czy Belgii. Rolnicy - niezależnie od miejsca zamieszkania - mierzą się ze zwiększonymi kosztami zatrudnienia, muszą również spełniać wymogi sanitarne.

Zapewne w każdym z państw zarówno rolnicy, jak i ich pracownicy z rozrzewnieniem wspominają (całkiem niedawne) czasy, w których życie było nieco mniej skomplikowane.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: money.pl

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Uprawy

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Czytaj więcej >