Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Siew nasion do gruntu w domowym ogródku – co warto wiedzieć?
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 21.02.2024 18:34

Siew nasion do gruntu w domowym ogródku – co warto wiedzieć?

warzywa
materiał partnera

Najłatwiejszym sposobem na uprawę warzyw w przydomowym ogródku jest wysiewanie ich z nasion bezpośrednio do gruntu. Jeśli Ty również masz takie plany, warto poznać kalendarz siewu i odpowiednio się do tego przygotować – to niewielki trud w porównaniu z satysfakcją, którą poczujesz po wgryzieniu się w jeszcze ciepłego, soczystego ogórka z własnej grządki!

Co zrobić przed siewem?

Glebę pod siew najlepiej przygotować jeszcze jesienią – to idealny moment na rozrzucenie kompostu/obornika i wymieszanie go z ziemią. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, bo pomysł na własny ogródek zaczął kiełkować w Twojej głowie np. w styczniu, zastosuj na wiosnę dobrze rozłożony kompost albo jeden z gotowych naturalnych preparatów na jego bazie. Obornik musiałby być naprawdę dobrze przekompostowany i użyty w niewielkich ilościach, bo w przeciwnym razie przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Po tych zabiegach wyrównaj podłoże grabiami i poczekaj kilka dni, żeby osiadała. Przed siewem z nasion gleba powinna osiągnąć co najmniej 7°C, dlatego warto przykryć ją folią polietylenową. Ogólnie wybierz miejsce dobrze nasłonecznione, nie bezpośrednio obok drzew lub krzewów owocowych (rośliny będą konkurować o składniki pokarmowe, co poskutkuje pogorszeniem jakości warzyw).

Kiedy siać warzywa do gruntu?

Siew z nasion można zacząć nawet w marcu, jednak nie wcześniej niż w jego drugiej połowie ze względu na ryzyko przymrozków.

  • Druga połowa marca/pierwsza połowa kwietnia: nasiona cebuli, koper, nasiona marchwi, pietruszka korzeniowa, rzodkiewka, jarmuż, por, roszponka (przedplon), szczypiorek, szpinak (wiosenny).
  • Pierwsza połowa kwietnia: groch, bób (można wcześniej namoczyć), pasternak.
  • Cały kwiecień: nasiona kopru ogrodowego, pietruszka naciowa, wczesne i średniowczesne odmiany marchwi, rzodkiew, rzodkiewka, kapusta głowiasta. 
  • Druga połowa kwietnia: burak ćwikłowy i liściowy, skorzonera, brukselka.
  • Maj: pietruszka i marchew przeznaczone na zbiór jesienny, burak ćwikłowy (znowu), fasola szparagowa tyczna i karłowata, a także fasola na suche ziarno, arbuz, kabaczek, kukurydza, wczesne odmiany pomidora gruntowego, rukola.
  • Druga połowa maja: nasiona ogórka, dynie i cukinie.
  • Koniec maja: endywia.
  • Czerwiec: cykoria liściowa, fenkuł (koper włoski), kapusta pekińska.
  • Lipiec/sierpień: roszponka (poplon), rzepa, szczypiorek.
  • Sierpień/wrzesień: szpinak (jesienny).

Jak widzisz, siewem warzyw do gruntu możesz zajmować się praktycznie przez cały sezon wegetacyjny – od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Różnorodność gatunków, które mogą zagościć dzięki temu na Twoim stole również jest imponująca, prawda? Jeśli uprawa własnego warzywnika sprawia Ci satysfakcję, po zebraniu ostatnich plonów pamiętaj o przygotowaniu ogródka na następny sezon.

Siew warzyw do gruntu – o czym jeszcze pamiętać?

Musisz wybrać rośliny, które urosną w miejscu, którym dysponujesz (np. ogórki, dynie, cukinie i fasola potrzebują większej przestrzeni niż sałata albo marchew). Przestrzegaj zalecanej głębokości siewu (informacje znajdziesz na opakowaniu) – wynosi ona ok. 2-3 razy więcej niż wielkość nasion. Drobne ziarenka sieje się zazwyczaj na 1-3 cm, większe – 3-6 cm. Pamiętaj też o dostosowaniu głębokości do rodzaju gleby w ogródku. Na cięższym, zwięzłym podłożu nasiona zasiej nieco płycej, żeby wschodząca roślinka miała „siłę przebicia”. Z kolei lżejsza gleba wymaga zasiania ziaren głębiej, ponieważ łatwo wysycha.

Po wysianiu nasionka potrzebują wody. Najlepiej od razu siać je w odpowiednio wilgotnej glebie albo podlać bardzo rozproszonym, delikatnym strumieniem (np. konewką z gęstym sitkiem). Za mocna struga wody może wypłukać zasiane ziarenka.

Artykuł sponsorowany wPolu.pl.

Tagi: Rośliny