Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Taka jesień nie zadowoli rolników. Znamy prognozy na najbliższe miesiące
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.09.2024 10:02

Taka jesień nie zadowoli rolników. Znamy prognozy na najbliższe miesiące

ciągnik rolniczy
fot.Pixabay/WFranz

Co roku pogoda potrafi dokuczyć rolnikom, ale tegoroczne anomalie stały się powodem do płaczu i rozpaczy dla wielu polskich rolników. Przed nami jeszcze około tygodnia tropikalnych temperatur, a potem trochę odpoczniemy od upału i pogoda nieco się unormuje. A jaka będzie tegoroczna jesień? Okazuje się, że może być nietypowa.

Lato upalnie, a jaka będzie jesień?

Wakacje się skończyły, mamy już początek września, a temperatury nadal utrzymują się powyżej 30 stopni C. Takie upalne dni będą się utrzymywać jeszcze do około tygodnia, a potem ustabilizują się i wreszcie będziemy odczuwać przyjemną końcówkę lata. Przed nami również jesień, a wszystko wskazuje na to, że ta także będzie bardzo ciepła.

Według modelu prognozy sezonowej CFS, sporządzonym przez National Oceanic and Atmospheric Administration, dokładnie oceniono przyszłe warunki atmosferyczne. Takie przepowiednie pogodowe oparte są na podstawie analizy danych meteorologicznych czy znajomości wzorców pogodowych na świecie. Prognozy synoptyków wskazują na wyższe temperatury jesienią, co jest jednoznaczne z odchyleniem od norm wieloletnich. Ciepła jesień jeszcze bardziej wysuszy pola, a rolnicy przecież powoli zbierają się do zasiewu zbóż ozimych. 

Czternasta emerytura. To już pewne, taką kwotę otrzymają seniorzy z KRUS

Taka będzie jesień. O deszczu można tylko pomarzyć

Według prognoz NOAA, temperatury we wrześniu w Polsce mogą być wyższe niż w poprzednich latach, nawet o 2-3 stopni Celsjusza. Co ciekawe, normą o tej porze roku były chłodniejsze dni i deszczowe pogody, obecnie nic nie wskazuje na to, że spadnie deszcz, a co za tym idzie susza w kraju tylko się pogłębi.

Ten rok jest szczególnie nietypowy. Wszystko przez ilość dni z temperaturami powyżej 30 st. Celsjusza, a tych prawdopodobnie będzie aż 30 i tylko w ciągu tego półrocza. Zazwyczaj upały odnotowywano w granicach 20 do maksymalnie 23 dni w ciągu ubiegłych lat. Niestety, zarówno październik jak i listopad także będą ciepłe. Synoptycy przewidują wzrost średniej temperatury o około 1-2 stopni C. Najcieplejszy listopad odczują mieszkańcy zachodniej i północnej części Polski. 

Zima w grudniu? Chyba tylko w górach

Zimą wielu z nas czeka na pierwszy śnieg. Najbardziej pożądany jest w okolicach świąt, kiedy biały puch na dworze sprawia, że ten czas staje się magiczny. O magii możemy jednak zapomnieć. Śniegu w grudniu raczej nie ujrzymy, chyba że pojedziemy w góry. Prognozy NOAA przewidują, iż temperatury grudniowe będą wyższe od średnich o około 2 do nawet 2,5 stopnia Celsjusza. Początek zimy będzie zatem łagodny. 

Jednak jak to z prognozami pogody bywa, często mogą się mylić. Prognozy długoterminowe nie muszą się sprawdzać w 100 %, choć w dużym stopniu potrafią pokazać przybliżone temperatury w najbliższych miesiącach.