RolnikInfo.pl
Obornik - zakaz

AndrzejRembowski/Pixabay ( zdjęcie ilustracyjne)

"Taki czyn to przestępstwo". Mężczyzna wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie (woj. mazowieckie) prowadzą postępowanie w sprawie mężczyzny, który wywoził obornik z fermy, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy. - Taki czyn to przestępstwo - przypomina asp.szt. Anna Pawłowska z KPP w Mławie

Jak powiadomiła asp.szt. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie w środę 21 marca na terenie gminy Radzanów (woj. mazowieckie) mężczyzna wywoził obornik z fermy, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy. Jeden z mieszkańców powiatu mławskiego składował obornik na łące, łamiąc przy tym obowiązujące zakazy. Za popełniony czyn grozi mu kara grzywna, kara ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do 3 lat. Obecnie w Komedzie Powiatowej Policji w Mławie prowadzone jest postępowanie w sprawie mieszkańca powiatu mławskiego

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, Aneta Goliat jeszcze na początku kwietnia za pośrednictwem mediów społecznościowych informowała wszystkich mieszkańców o komunikacie w sprawie wywożenia obornika, który został wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żurominie. 

Jak informował Zbigniew Zawalich, Powiatowy Lekarz Weterynarii zakazem wywożenia obornika, został objęty na czas obowiązywania Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego, podmiot kurzy, jaki należy pryzmować i zabezpieczać na terenie fermy drobiu, lub w najbliższym jej otoczeniu. Mowa o rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego. 

- Nawozy naturalne innych gatunków zwierząt mogą być rozrzucone/rozlane na pola uprawne bez zgody PLW pod warunkiem ich niezwłocznego zagospodarowania poprzez wykonanie orki lub innego równoważnego zabiegu agrotechnicznego - można przeczytać w komunikacie. 

Ptasia grypa w Polsce 

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku do 21 kwietnia bieżącego roku w Polsce stwierdzono 225 ognisk ptasiej grypy. W dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku potwierdzono kolejne 23 ogniska ptasiej grypy, w tym 3 w powiecie żuromińskim. To właśnie tam, w Polskim zagłębiu drobiarstwa, ma miejsce najtragiczniejsza sytuacja. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w okolicy utrzymywano około 75 milionów sztuk drobiu. 

W związku z dramatyczną sytuacją hodowców AGROunia przedstawiła swoje żądania w sprawie walki z ptasią grypą, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Tematem zajęli się także poseł Stefan Krajewski, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych, Wiktor Szmulewicz, którzy w poniedziałek apelowali do szefa resortu rolnictwa, więcej >tutaj<. Poseł Krajewski także w Sejmie próbował podjąć temat wyjątkowo ciężkiej sytuacji, o czym pisaliśmy >tutaj<. Natomiast minister rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował o przestrzeganiu zasad bioasekuracji.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Policja, Facebook, GIW

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Czytaj więcej >