25 lipca br. jest dla rolników ostatecznym dniem na złożenie wniosków o dopłaty. Ci, którzy złożyli je do 30 czerwca br., otrzymają pełne dopłaty za rok 2023, jednak każdy dzień opóźnienia od tej daty obniży kwotę dopłaty o 1 proc. Składanie zmian do wniosków złożonych do 30 czerwca br. jest możliwe (bez sankcji finansowych) do 17 lipca br.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała, że trwają wypłaty wsparcia dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, którzy ponieśli straty z powodu wojny na Ukrainie. Do tej pory na konta 44 tys. rolników wpłynęło już łącznie 444 mln zł. Przedstawiamy najnowsze informacje na temat tych wypłat.
Wskutek podpisania nowego rozporządzenia przez szefa resortu rolnictwa, termin składania wniosków o przyznanie dopłaty do materiału siewnego w ramach pomocy de minimis został przedłużony do 10 lipca. Poprzedni termin zakończenia naboru upływał 25 czerwca.
Do 2 czerwca br. aż 869 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Składanie wniosków odbywa się wyłącznie poprzez internetową aplikację eWniosekPlus, a termin składania dokumentów został wydłużony do 30 czerwca. Tegoroczna kampania wprowadza także nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Rolnicy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w procesie wypełniania wniosków.
“Zarządzanie ryzykiem” to kolejne działanie realizowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w którego ramach otwarto nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników. Od 24 maja 2023 roku o wsparcie mogą wnioskować hodowcy ubezpieczający swoje zwierzęta od salmonellozy.
Polscy producenci rolni, których przedsiębiorstwa ucierpiały wskutek agresji Rosji na Ukrainę, będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty od państwa. Jest jedno “ale”: do wprowadzenia tego planu w życie potrzeba poczekać na odpowiednią decyzję Komisjii Europejskiej.
Na kolejne dopłaty mogą liczyć wkrótce hodowcy trzowdy chlewnej, bydła i drobiu, którzy są ubezpieczeni od ryzyska wystąpienia na terenie gospodarstwa szkód wywołanych salmonellą. Wnioski o dofinansowanie będą mogły być składane od 24 maja 2023 roku.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła w piątek, że rolnicy mogą otrzymać do 60 tys. zł dofinansowania do postawienia silosów zbożowych. Wnioski można składać od 5 czerwca 2023 r. przez miesiąc, nie każdy rolnik może jednak liczyć na jednakowe wsparcie.
Od 3 kwietnia 2023 r. koła gospodyń wiejskich mają szansę ubiegania się o środki finansowe na realizację swojej działalności statutowej. W tegorocznym naborze wprowadzono kilka zmian, m.in. podniesiono stawki dofinansowania.
1 października 2021 roku otwiera się nabór wniosków o dotacje i pożyczki w ramach programu Agroenergia. Dzięki pozyskanym funduszom rolnicy będą mogli zainwestować m.in. w instalację paneli fotowoltaicznych czy małych wiatraków w swoich gospodarstwach. Jak przekazał szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, budżet całego programu wynosi 200 milionów złotych. Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych dla rolnikówEkologiczne rozwiązania są przyszłością całej branży energetycznej. Nie dziwi zatem, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało program o nazwie Agroenergia, który zakłada dofinansowanie m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych dla rolników. Nabór wniosków o dotacje i pożyczki rusza 1 października 2021 roku. Całkowita pula pieniędzy, która zostanie przeznaczona na potrzeby beneficjentów programu wynosi 200 milionów złotych. Pozyskane fundusze producenci żywności mogą przeznaczyć również na budowę małych wiatraków, pomp ciepła i magazynów energii.
Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 28 września 2021 roku rusza nabór wniosków o dotacje na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Nabór będzie trwał dość krótko - producenci żywności mogą składać dokumenty do ARiMR do 26 listopada 2021 roku. Dofinansowanie inwestycji będzie pochodziło z budżetu PROW na lata 2014-2020. ARiMR: nabór wniosków o dodatkowe fundusze rusza 28 września 2021 rokuGospodarstwa rolne wymagają nieustannych inwestycji, by nie tylko szły z duchem czasu, ale również przynosiły coraz więcej zysku producentom żywności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała, że od 28 września do 26 listopada 2021 roku trwać będzie nabór wniosków o dodatkowe fundusze na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Adresatami ofert dopłat są m.in. rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą przynajmniej pięćdziesięciu świń, a także gospodarze, którzy zrealizowali wypełnili warunki dotyczące wariantu 7.4 (zachowanie lokalnych ras trzody chlewnej) i planują zainwestować w lepszą ochronę stada przed ASF. Osoby te mogą liczyć na dopłaty w wysokości do 100 tysięcy złotych. Rolnicy będą mogli przeznaczyć uzyskane fundusze na zbudowanie (lub modernizację) niecki dezynfekcyjnej, kupno urządzeń do dezynfekcji, budowę magazynu na słomę, kupno silosu na paszę czy postawienie ogrodzenia.
31 sierpnia 2021 roku mija termin naboru wniosków o zwrot podatku akcyzowego za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej, o czym przypomina na swojej stronie internetowej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wedle przepisów ustalonych na 2021 rok, do każdego litra paliwa rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 1 złotego. Wkrótce mija termin naboru wniosków o zwrot akcyzy za paliwoWspółczesna produkcja rolna nie jest możliwa bez wykorzystania zaawansowanych maszyn. Choć nie są one w głównej mierze użytkowane do podróżowania drogami publicznymi, to liczba przejechanych kilometrów w gospodarstwie potrafi zrobić niemałe wrażenie. W związku z faktem, iż rolnicy poruszają się swoimi maszynami głównie na terenie swoich gospodarstw, by produkować żywność, państwo zwraca im równowartość podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnim czasie opublikowało na swojej oficjalnej stronie komunikat, w którym przypomniało o końcowym terminie przyjmowania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo stosowane do produkcji rolnej. Rolnicy powinni pamiętać, że ostatnim dniem na złożenie wniosku jest 31 sierpnia 2021 roku.