Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Kolejne dotacje dla rolników. Nabór wniosków rusza 28 września 2021 roku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Kolejne dotacje dla rolników. Nabór wniosków rusza 28 września 2021 roku

pieniądze
unsplash.com / fot. Ł. Radziejewski

Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 28 września 2021 roku rusza nabór wniosków o dotacje na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Nabór będzie trwał dość krótko - producenci żywności mogą składać dokumenty do ARiMR do 26 listopada 2021 roku.

Dofinansowanie inwestycji będzie pochodziło z budżetu PROW na lata 2014-2020.

ARiMR: nabór wniosków o dodatkowe fundusze rusza 28 września 2021 roku

Gospodarstwa rolne wymagają nieustannych inwestycji, by nie tylko szły z duchem czasu, ale również przynosiły coraz więcej zysku producentom żywności.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała, że od 28 września do 26 listopada 2021 roku trwać będzie nabór wniosków o dodatkowe fundusze na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

Adresatami ofert dopłat są m.in. rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą przynajmniej pięćdziesięciu świń, a także gospodarze, którzy zrealizowali wypełnili warunki dotyczące wariantu 7.4 (zachowanie lokalnych ras trzody chlewnej) i planują zainwestować w lepszą ochronę stada przed ASF.

Osoby te mogą liczyć na dopłaty w wysokości do 100 tysięcy złotych. Rolnicy będą mogli przeznaczyć uzyskane fundusze na zbudowanie (lub modernizację) niecki dezynfekcyjnej, kupno urządzeń do dezynfekcji, budowę magazynu na słomę, kupno silosu na paszę czy postawienie ogrodzenia.

Druga grupa beneficjentów dotacji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ARiMR, drugą grupą, która może liczyć na dotacje w ramach zapobiegania zniszczenia potencjału rolniczego, są spółki wodne lub ich związki.

Warto podkreślić, że warunkiem przyznania dotacji jest fakt, czy w danej spółce (lub ich związku) większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne.

Podmioty te mają szansę uzyskać dopłatę w wysokości do 1 miliona złotych, który można przeznaczyć na kupno maszyn i urządzeń zapobiegających podtopieniom czy powodziom.

W przypadku finansowania wydatków dotyczących zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy beneficjentów, pieniądze z PROW nie pokrywają 100% kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Więcej na ten temat można przeczytać w komunikacie na portalu ARiMR.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gov.pl / ARiMR