Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dopłaty 2023: wiemy, ilu rolników zawnioskowało do 2 czerwca
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 05.06.2023 17:00

Dopłaty 2023: wiemy, ilu rolników zawnioskowało do 2 czerwca

osoba pisząca na laptopie
unsplash.com

Do 2 czerwca br. aż 869 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok. Składanie wniosków odbywa się wyłącznie poprzez internetową aplikację eWniosekPlus, a termin składania dokumentów został wydłużony do 30 czerwca. Tegoroczna kampania wprowadza także nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu. Rolnicy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w procesie wypełniania wniosków.

Czy w 2023 roku rolnicy złożą więcej wniosków niż w 2022 roku?

W 2022 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odebrała 1,265 miliona wniosków o przyznanie dopłat. Dzięki temu dotychczas rolnikom przekazano prawie 20 miliardów złotych w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok.

Ponieważ czas składania wniosków o płatności bezpośrednie został przedłużony do 30 czerwca 2023 roku, istnieje szansa, że o pomoc zawnioskuje jeszcze większa liczba rolników niż w roku ubiegłym.

Proces składania wniosków przez rolników

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego udzielają bezpłatnej pomocy rolnikom w procesie wypełniania wniosków.

Ważne daty dla rolników. Przykładowe rodzaje dopłat

Jak wspomniano, nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok został wydłużony do 30 czerwca 2023 roku. W przypadku składania dokumentów po tym terminie, za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 procent. Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych można dokonywać do 17 lipca 2023 roku. Po tej dacie płatności za powierzchnie objęte zmianami będą obniżane o 1 procent za każdy dzień zwłoki. Ostateczny termin składania wniosków oraz wprowadzania modyfikacji to 25 lipca 2023 roku.

W ramach wniosku o przyznanie dopłat rolnicy mogą ubiegać się o różne rodzaje płatności, w tym:

 1. Płatności w ramach interwencji, takie jak:
  • Podstawowe wsparcie dochodów
  • Płatność redystrybucyjna
  • Płatność dla młodych rolników
  • Płatności za realizację ekoschematów
  • Wsparcie dochodów związane z hodowlą krów, bydła, owiec, kóz oraz uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych i roślin strączkowych na nasiona.
 2. Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego, takie jak:
  • Uzupełniająca płatność podstawowa
  • Płatność niezwiązana z tytoniem.
 3. Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW).

Więcej szczegółowych informacji na temat rodzajów płatności można znaleźć na portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa