RolnikInfo.pl
ptasia grypa

unsplash.com / fot. Nick Sarro

GIW o ptasiej grypie w Europie: Francja i Niemcy na szczycie rankingu

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ptasia grypa nie daje za wygraną. Choć sytuacja z wirusem może wydawać się w Polsce dramatyczna, to niektóre kraje na naszym kontynencie są w jeszcze gorszym położeniu. Obecnie HPAI u drobiu domowego występuje najczęściej na terenie Francji i Niemiec.

Jeśli chodzi o zachorowania na wirus ptasiej grypy u dzikiego ptactwa, najwięcej ognisk odnotowano na terenie Niemiec i Danii - podaje komunikat GIW. 

Ptasia grypa nie daje za wygraną

Z dniem 15 lutego Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji w zakresie występowania ptasiej grypy w Europie. Jak podano w informacji, w analizie wzięto pod uwagę kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także Wielką Brytanię, Irlandię Północną, Norwegię i Ukrainę.

Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał w komunikacie: 

W chwili obecnej w Europie najwięcej ognisk HPAI u drobiu stwierdzono we Francji oraz Niemczech, a najwięcej przypadków u dzikiego ptactwa odnotowuje się w Niemczech oraz Danii. W wielu państwach członkowskich UE występują pojedyncze przypadki grypy ptaków.

Analiza sytuacji epizootycznej w krajach Europy dotyczy okresu od 1 stycznia do 12 lutego 2021 roku.

Sytuacja w poszczególnych krajach

Już od dłuższego czasu liderem w zestawieniu liczby ognisk wśród drobiu domowego jest Francja. Od początku roku wykryto tam 384 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jest to wartość, do której nie zbliża się żaden z europejskich krajów podanych w zestawieniu GIW. 

Na drugim miejscu w zakresie liczby ognisk HPAI są Niemcy - tutaj zlokalizowano i potwierdzono 30 przypadków choroby wśród drobiu domowego. Nieco mniej, bo 21 przypadków ognisk znajduje się w Polsce, która tym samym zamyka niechlubne podium.

Można powiedzieć, że w pozostałych państwach obecność HPAI jest symboliczna - na Węgrzech jest to sześć ognisk, w Czechach, Bułgarii i Ukrainie - po cztery, w Szwecji - trzy.

W pozostałych państwach potwierdzono po jednym ognisku choroby, choć są też i takie (jak np. Hiszpania, Irlandia, Wielka Brytania i Norwegia), w których żadne stado domowego drobiu nie zostało zarażone wirusem.

W kwestii zachorowań na HPAI u dzikiego ptactwa prym wiodą Niemcy (105 ognisk) i Dania (46), a po nich Irlandia (11), Polska (10) i Rumunia (5). Na kolejne informacje w związku z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy trzeba będzie nieco poczekać - o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: wetgiv.gov.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >