Rośnie liczba przypadków wścieklizny u zwierząt
W Polsce od początku roku stwierdzono łącznie 33 przypadki wścieklizny u zwierząt. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w ostatnich dniach odnotowano pierwszy przypadek wścieklizny u jednego zwierzęcia domowego.
Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie danych przeprowadzonych w dniu 9 lipca bieżącego roku, w Polsce potwierdzono trzy kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich oraz jeden przypadek u zwierzęcia domowego.
Nowe przypadki wścieklizny
30 przypadek wścieklizny w 2021 roku stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Małęczyn w województwie mazowieckim. 32 przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Sulejówek, w województwie mazowieckim. Natomiast 33 przypadek wścieklizny potwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki w województwie mazowieckim.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono także pierwszy przypadek u zwierzęcia domowego. 31 przypadek wścieklizny stwierdzono u kota poddanego eutanazji w miejscowości Maryno w województwie mazowieckim.
- Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny - informuje GIW.
Do tej pory w Polsce potwierdzono także przypadki wśród:
lisów (25 przypadków na terenie woj. mazowieckiego i 1 na terenie woj. podkarpackiego),
jenota (1 przypadek na ternie woj. mazowieckiego),
sarny (1 przypadek na terenie woj. mazowieckiego),
żbika (1 przypadek na terenie woj. podkarpackiego).
Obowiązek opiekunów zwierząt
Jak przypomniał Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciw wściekliźnie dla psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. Warto pamiętać, że psy należy szczepić później nie rzadziej niż co 12 miesięcy.
W związku z rosnącą liczną nowych przypadków wścieklizny Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepień przeciw wściekliźnie również kotów.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku
Niebezpieczne zdarzenie drogowe. Tysiące litrów mleka wylało się do rowu
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii