Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rośnie liczba przypadków wścieklizny u zwierząt
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Rośnie liczba przypadków wścieklizny u zwierząt

paulfox/Pixabay
paulfox/unsplash

W Polsce od początku roku stwierdzono łącznie 33 przypadki wścieklizny u zwierząt. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w ostatnich dniach odnotowano pierwszy przypadek wścieklizny u jednego zwierzęcia domowego.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii, na podstawie danych przeprowadzonych w dniu 9 lipca bieżącego roku, w Polsce potwierdzono trzy kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich oraz jeden przypadek u zwierzęcia domowego.

Nowe przypadki wścieklizny

30 przypadek wścieklizny w 2021 roku stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Małęczyn w województwie mazowieckim. 32 przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Sulejówek, w województwie mazowieckim. Natomiast 33 przypadek wścieklizny potwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki w województwie mazowieckim.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono także pierwszy przypadek u zwierzęcia domowego. 31 przypadek wścieklizny stwierdzono u kota poddanego eutanazji w miejscowości Maryno w województwie mazowieckim.

- Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny - informuje GIW.

Do tej pory w Polsce potwierdzono także przypadki wśród:

  • lisów (25 przypadków na terenie woj. mazowieckiego i 1 na terenie woj. podkarpackiego),

  • jenota (1 przypadek na ternie woj. mazowieckiego),

  • sarny (1 przypadek na terenie woj. mazowieckiego),

  • żbika (1 przypadek na terenie woj. podkarpackiego).

Obowiązek opiekunów zwierząt

Jak przypomniał Główny Lekarz Weterynarii, w Polsce obowiązkowe jest szczepienie przeciw wściekliźnie dla psów po ukończeniu 3 miesiąca życia. Warto pamiętać, że psy należy szczepić później nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

W związku z rosnącą liczną nowych przypadków wścieklizny Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepień przeciw wściekliźnie również kotów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Tagi: GIW