Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Znęcanie się nad zwierzętami w ubojni. Jest już stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 14.09.2023 16:02

Znęcanie się nad zwierzętami w ubojni. Jest już stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie

krowa
Pixabay

Skandaliczne praktyki stosowane w ubojni w powiecie sokołowskim na Mazowszu. Na ujawnionych nagraniach osoby pracujące przy rozładunku zwierząt brutalnie traktują leżące krowy i konie przywiezione do ubojni. Prokurator polecił wszczęcie dochodzenia w tej sprawie. Decyzją PWL, do czasu usunięcia uchybień, działalność zakładu została wstrzymana. 

Beztialskie traktowanie zwierząt

30 sierpnia do prokuratury w Sokołowie Podlaskim wpłynęło zgłoszenie od Stowarzyszenia Otwarte Klatki dotyczące znęcania się nad zwierzętami w ubojni. Przedstawione materiały ukazują szereg nieprawidłowości, których dopuszczają się pracownicy ubojni.  

Na udostępnionych nagraniach widać jak pracownicy zakładu biją zwierzęta twardymi przedmiotami, kopią, depczą, rażą prądem i uśmiercają je na oczach innych zwierząt. Zarejestrowano też sytuacje, jak pracownicy ciągną niezdolne do wstania zwierzęta po podłodze za kończyny lub głowę obwiązane linami. Według obowiązującego prawa w Polsce zwierzęta, które nie są w stanie samodzielnie stać, nie mogą być transportowane.  

Jak czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii w 2022 roku, w wyniku przeprowadzonych kontroli podmiotów związanych z transportem zwierząt, stwierdzono aż 925 uchybień związanych z dobrostanem zwierząt, z czego 556 dotyczyło ich zdolności do transportu. Dane te odnoszą się jedynie do bydła. Łącznie w 2022 roku powiatowi lekarze weterynarii przekazali aż 1548 zawiadomień do organów ścigania dotyczących nieprawidłowości przy transporcie zwierząt. 

Dochodzenie w sprawie znęcania się nad zwierzętami

31 sierpnia otrzymane materiały zostały przesłane do Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Prokurator polecił wszczęcie dochodzenia o czyn z artykułu 35 ust. pierwszy Ustawy o ochronie zwierząt - wyjaśniła prokurator Gołąbek. W artykule tym czytamy:  

"kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". 

Jak podaje portal tvn24.pl: Prokurator polecił przesłuchanie wskazanych świadków i dokonanie oględzin przesłanych materiałów. Na ich wykonanie wyznaczył termin do 30 października - powiedziała prokurator.

Działania przeprowadzone przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sokołowie Podlaskim

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim wykonał wszystkie niezbędne czynności w tej sprawie, tj.:   

  • złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Sokołowie Podlaskim o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na braku zachowania dobrostanu podczas rozładunku zwierząt;  
  • wydał decyzję administracyjną nakazującą unieruchomienie zakładu na odpowiedni okres czasu, tj. do czasu usunięcia uchybień;   
  • cofnął wyznaczenia dwóch urzędowych lekarzy weterynarii sprawujących nadzór nad ubojem zwierząt oraz rozbiorem mięsa w tym zakładzie;   
  • unieważnił zezwolenie dla przewoźnika;
  • Po zakończeniu weryfikacji posiadanych materiałów Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim wyda decyzje o odebraniu licencji kierowców/konwojentów w związku z wykrytymi nieprawidłowościami.  

Kontrole rzeźni w 2022 roku 

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii w ramach nadzoru nad ubojem zwierząt w rzeźniach w 2022 r., powiatowi lekarze weterynarii skontrolowali 739 rzeźnie, gdzie łącznie przeprowadzono ponad 1 199 kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt.

Nieprawidłowości zostały stwierdzone w 157 rzeźniach. W odniesieniu do 65 rzeźni zostały wydane decyzje administracyjne nakazujące usunięcie uchybień, w 19 przypadkach został wstrzymany ubój, w 2 przypadkach nałożono karę pieniężną, w 3 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie. Powiatowi lekarze weterynarii przekazali 54 zawiadomienia do organów ścigania dotyczące nieprawidłowości przy uboju zwierząt.

Reakcja właścicieli firmy

"Po zapoznaniu się z materiałem, filmowym dotyczącym nieprzestrzegania dobrostanu zwierząt podczas transportu, rozładunku, przepędzania zwierząt do magazynu żywca oraz postępowania ze zwierzętami, które powinny zostać poddane ubojowi niezwłocznie po stwierdzeniu urazu podczas transportu na samochodzie, informujemy, że jesteśmy zbulwersowani działaniami naszych pracowników, którzy pomimo wielu szkoleń dopuścili się niewłaściwego zachowania" - czytamy w oświadczeniu właścicieli firmy Ubój Handel Artykułami Mięsnymi Euzebia i Ryszard Onyśk Spółka Jawna Dzierzby Włościańskie, uzyskanym przez portal TVN24 Warszawa.  

"W stosunku do wszystkich pracowników, którzy dopuścili się karygodnych działań, zostanie złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt" - podali.

Tagi: GIW