Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ruszyła akcja szczepienia lisów. Wydano ostrzeżenia
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 08.04.2024 23:23

Ruszyła akcja szczepienia lisów. Wydano ostrzeżenia

Lis, wścieklizna
Fot. Unsplash, Qijin Xu

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o rozpoczęciu akcji szczepień przeciwko wściekliźnie wśród wolno żyjących lisów. Akcja zostanie przeprowadzona na terenie 8 województw. 

Które województwa są objęte akcją szczepienia lisów?

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o rozpoczęciu wiosennej akcji szczepień przeciwko wściekliźnie wśród lisów. 

Szczepienie zostanie przeprowadzone poprzez zrzucenie przynęty zawierającej szczepionkę na terenie występowania dzikich lisów.

Zrzut za pomocą samolotów bądź śmigłowców oraz rozkładanie szczepionki przez pracowników odbędzie się w dwóch terminach:

  • Między 4 a 17 kwietnia szczepionki zostaną umieszczone w województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim;
  • Między 18 a 26 kwietnia akcja szczepienia obejmie województwa: łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. 
Renata Beger szczerze o śmierci Leppera. "Ktoś mu w tym pomógł"

Co zrobić, jeśli znajdzie się szczepionkę w lesie?

Jeśli podczas spacerów w lesie natrafimy na dziwne kosteczki, mogą to być właśnie szczepionki. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii:

Przynęta w kolorze brązowo-zielonym do brązowego, w kształcie kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z nadrukiem: „Uwaga - szczepionka przeciw wściekliźnie“. Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego.

Przynęty nie należy pod żadnym pozorem dotykać, ponieważ pozostawiony przez człowieka zapach skutecznie zmniejsza zainteresowanie szczepionką przez lisy. 

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Jeśli zauważymy, że nasz kot czy pies miał styczność ze szczepionką należy udać się z nim na konsultację weterynaryjną. 

W przypadku kontaktu człowieka ze szczepionką, szczególnie w przypadku kontaktu z oczami, nosem, ustami czy otwartymi ranami zalecane jest niezwłoczne umycie tych miejsc wodą z mydłem oraz kontakt z lekarzem.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku szczepienia psów przez wścieklizną

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku spoczywającym na właścicielach psów. 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia.

W terminie 30 dni od ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, właściciel jest zobowiązany do zaszczepienia swojego czworonoga przeciwko wściekliźnie. Szczepienie należy powtarzać nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. 

Wścieklizna, choroba na którą nie ma lekarstwa

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa. Niezwykle istotne jest by po ugryzieniu przez zwierzę przenoszące wirusa wścieklizny jak najszybciej oczyścić dobrze ranę i podać poekspozycyjnie szczepionkę przeciwko wściekliźnie, która najczęściej skutecznie zapobiega wystąpieniu choroby. 

Na świecie rocznie umiera na wściekliznę 30000-70000 osób (wg szacunków WHO). Jest ona przenoszona przez psy, lisy, nietoperze, małpy czy też szopy pracze, rzadziej przez drobne gryzonie. 

Po rozwinięciu choroby przeżywalność jest znikoma i dotyczy wyjątkowych przypadków, zaś sama choroba zwykle postępuje bardzo szybko.