Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Wszystko jasne. 5 największych wyzwań dla producentów jabłek
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.09.2023 11:38

Wszystko jasne. 5 największych wyzwań dla producentów jabłek

jabłka
unsplash.com

Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw, znane jako "Unia Owocowa" opublikowało raport "Jabłkowa Perspektywa 2030" w którym omówione są najważniejsze wyzwania stojące przed krajowymi producentami jabłek oraz prognozy biznesowe na nadchodzące lata.

Produkcja jabłek. Liczba wyzwań rośnie

Jak wskazało Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw, znane jako "Unia Owocowa" w swoim raporcie “Jabłkowa Perspektywa 2030”, nowe wyzwania dla branży sadowniczej to między innymi rosnące koszty pracy i brak pracowników sezonowych, nowe regulacje Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu i zrównoważonego rozwoju, w tym konieczność szybkiego wdrożenia zasad raportowania niefinansowego przez producentów jabłek.

Według danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w Polsce istnieje około 100 tysięcy hektarów sadów, należących do 35,8 tysiąca gospodarstw, przy średniej wielkości gospodarstwa wynoszącej nieco ponad 2,5 ha. Zbiory jabłek wahały się w ostatnich latach od około 3 do 4,7 miliona ton. W ubiegłym roku produkcja jabłek oszacowana została na ponad 4,7 miliona ton, ale w tym roku zbiory będą mniejsze.

 

Nieubłaganie rosnące koszty produkcji

Branża owocowa musi sprostać zmieniającemu się otoczeniu handlowemu po okresie pandemii COVID-19. Wciąż istnieją liczne wyzwania w łańcuchach eksportowych związane z globalnymi konfliktami zbrojnymi i skutkami pandemii. Producentów owoców dotykają gwałtowne wzrosty kosztów, takie jak cena gazu i prądu, która wzrosła o ponad 100 proc., koszty wody zwiększyły się o 20 proc., nawozy podrożały o 80 proc., a wydatki na magazynowanie wzrosły o 50 proc. Ponadto, koszty maszyn, urządzeń i opakowań wzrosły o około 40 proc. Wzrost kosztów pracy wynoszący prawie 15 proc. pogłębia obawy, zwłaszcza że zaczynają brakować pracowników sezonowych do zbiorów.

Jak wskazuje Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa" w swoim raporcie “Jabłkowa Perspektywa 2030”, kolejnym wyzwaniem dla producentów jabłek są także niekorzystne regulacje, które Unia Europejska planuje wprowadzić w najbliższej przyszłości. Przykładem może być tutaj zakaz wykorzystywania plastikowych opakowań do produktów o masie poniżej 1,5 kg oraz restrykcje w kwestii stosowania środków ochrony roślin, związane z inicjatywami takimi jak Zielony Ład.

Jemy coraz mniej jabłek. Presja cenowa coraz większa

Obserwujemy tę tendencję w różnych zakątkach świata, gdzie społeczeństwo coraz rzadziej sięga po chrupiące jabłka. Nawet w zasobnych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy oraz kraje Beneluksu, mamy do czynienia z malejącym apetytem na te owocowe przysmaki. W minionym sezonie tylko Wielka Brytania i Niemcy odnotowały wzrost konsumpcji. Skoncentrowany spadek popytu na jabłka w ramach Unii Europejskiej w ostatnim sezonie wyniósł nawet 50 000 ton, co niewątpliwie generuje presję cenową na producentów.

Chociaż sieci handlowe dyktują warunki cenowe, to w sytuacji, gdy podaż znacząco przewyższa popyt, ceny nie odzwierciedlają wzrostu kosztów produkcji. “Unia owocowa” informuje, że koszty producentów jabłek wzrosły z poziomu 51 euro za każde 100 kilogramów w roku 2021 do 61 euro za 100 kilogramów w sezonie 2022/2023. W międzyczasie, ceny detaliczne spadły z poziomu 63,97 euro za 100 kilogramów do 41,57 euro za 100 kilogramów na niemieckich giełdach.

 

 

 

Kolejne czynniki wpływające na produkcję jabłek

W procesie uprawy jabłek coraz bardziej komplikuje sytuację pojawianie się częstszych katastrof przyrodniczych, dynamiczny wzrost kosztów siły roboczej oraz wzmożona konkurencja na arenie eksportowej ze strony nowych graczy, w tym Iranu, Turcji i Serbii. Poza tym, trzeba stawić czoła konkurencji ze strony producentów egzotycznych owoców, co skutkuje spadkiem znaczenia jabłek na korzyść jagód, takich jak borówki, maliny i jeżyny, które przynoszą wyższe zyski zarówno producentom, jak i sieciom handlowym.

Dodatkowo, inne czynniki wpływające na rynek to nadal utrudnienia w kanałach dystrybucji, które utrzymują się po okresie pandemii COVID-19, wprowadzenie nowych regulacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz trwający konflikt zbrojny na Ukrainie.

 

źródło: Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw "Unia Owocowa", portalspozywczy.pl

Tagi: Jabłka