Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Prognozy zbiorów jabłek na świecie
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 25.06.2023 08:00

Prognozy zbiorów jabłek na świecie

Jabłka trzymane w rękach
unsplash.com

Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje, że w sezonie 2022/2023 odnotowano spadek światowej produkcji jabłek, na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych. Jak będzie wyglądała sytuacja w Europie?
 

Światowa produkcja jabłek

Jak podaje w swym raporcie USDA, dla światowej produkcji jabłek na sezon 2022/2023 prognozowany jest spadek do 78,4 mln ton. W porównaniu z poprzednim rokiem eksperci odnotowali spadek o 4,3 mln ton, który jest wywołany przede wszystkim na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych w Chinach.

Co więcej, naukowcy odnotowali również spadek eksportu o ponad 1 mln ton do 5,5 mln ton. W tym przypadku, na zmniejszoną sprzedaż jabłek podmiotom zagranicznym mają wpływ zmniejszone dostawy z Chin, Iranu oraz Mołdawii. Jest to najniższy światowy poziom eksportu dla tych państw, odnotowany od sezonu 2010/2011.

Prognozowana sytuacja w Europie

Autorzy raportu prognozują, że produkcja w Unii Europejskiej nieznacznie wzrośnie do 12,8 mln ton przy poprawie produkcji w Polsce. Eksperci podają, że ma to nastąpić w momencie dobrego kwitnienia oraz odpowiedniego zapylenia, co może doprowadzić do obfitego zbioru owoców. Wyższej produkcji w Polsce przypisuje się również ciągłemu zastępowaniu starych sadów nowymi, wydajniejszymi odmianami roślin.

Pomimo zwiększonych dostaw, eksperci szacują jednak, że eksport jabłek spadnie o 100 tys. ton do 1,1 mln ton. Zwiększające się ceny za przechowywanie jabłek w chłodniach zniechęcają producentów do składowania ich na eksport, a tym samym zwiększają kierowanie plonu do przetwórstwa, zwiększając przerób do 12 mln ton. Ponadto, spodziewany jest zmniejszony import jabłek z UE, na poziomie 290 tys. ton.

Produkcja jabłek w wybranych krajach świata

Produkcja jabłek w Chinach odnotowała spadek o prawie 5 mln ton do ogólnej wartości 41 mln ton, na skutek zmniejszonej produkcji w prowincjach Shaanxi oraz Shandong. Spadek wartości produkcyjnej upatrywany jest w wysokich temperaturach odnotowywanych w tych miejscach podczas kwitnienia jabłoni, co przełożyło się na zmniejszone zawiązywanie się owoców. Co więcej, powodem obniżenia produkcji jest również starzejące się pokolenie sadowników w Chinach, które wymusza coraz to częściej spotykane wycinanie sadów na obszarze północnych oraz zachodnich prowincji. Oczekuje się, że zbiory w tym państwie wyniosą 41 mln ton. Na skutek ograniczonych dostaw eksport z Chin będzie odnotowywał spadek do 770 tys. ton. Chiński import wyniesie 85 tys. ton, na skutek spodziewanych dostaw z Nowej Zelandii w lipcu oraz czerwcu.

Eksperci szacują, że produkcja w Stanach Zjednoczonych spadnie o 75 tys. ton do ogólnej wartości 4,3 mln ton. Jest to najniższy poziom produkcji notowany w USA od sezonu 2012/2013. Eksport amerykańskich jabłek utrzymuje się na coraz to niższym poziomie już trzy lata z rzędu, z powodu zmniejszonych dostaw. Spadek wyniesie około 20 proc. (590 tys. ton), czyli do poziomu najniższego od sezonu 2003/2004. Pomimo niższych dostaw przewiduje się, że import zmniejszy się do 100 tys. ton na skutek m.in. zmniejszenia dostaw eksportowych z Nowej Zelandii.

Jeśli chodzi o Turcję, w tym przypadku prognozuje się zbiory jabłek na poziomie 4,8 mln ton, przy dobrych warunkach uprawowych oraz wysokich plonach nowych odmian drzew. Eksperci oczekują, że eksport wzrośnie o 410 tys. ton, na skutek zwiększonych dostaw od Arabii Saudyjskiej oraz Rosji.

Źródło: USDA