Podlej tym róże, a pięknie rozkwitną. Wystarczy kilka kropel

Róża to niekwestionowana królowa rodzimych ogrodów. Uwielbiamy jej zarówno żywe, jak i stonowane barwy, wyjątkowy zapach oraz prezencję. Każdy zapalony ogrodnik powinien znać prosty trik, dzięki któremu te rośliny szybko wystrzelą do góry i rozkwitną mnóstwem pełnych, okazałych kwiatów, które zachwycą każdego sąsiada.
Najważniejsze zasady dbania o róże w ogrodzie
Róże rabatowe potrzebują odpowiedniego podłoża na lekko kwaśnej glebie i na piaszczysto-glinianej rabacie. Wymagają one regularnego przycinania (najlepiej w kwietniu), a także usuwania przekwitniętych kwiatostanów.

Jedną z najważniejszych zasad podczas uprawy róż, jest wybór odpowiedniego stanowiska — róże preferują dobrze nasłonecznione i lekko przewiewne miejsca. W cieniu niestety nie ma szans na pełne, piękne kwiaty — nie sadzimy jej pod drzewami, czy pod domem od strony północnej. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest niskiej jakości, a bardzo chcemy mieć róże w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jeden szczególny gatunek, który urośnie nawet w ekstremalnych warunkach.
Dramatyczna sytuacja na plantacjach. Ci rolnicy załamują ręce Te jabłka są smaczne i tańsze od europejskich. Można sporo zaoszczędzićTa róża wyrośnie nawet na suchej, piaszczystej glebie
Róża pomarszczona jest znacznie silniejszym „zawodnikiem”, niż delikatne róże rabatowe. Jest wysoce odporna i rośnie bujnie w miejscach, w których inne róże nie miałyby szans na przetrwanie. Potrafi wzrosnąć nawet do 1,5–2 m wysokości, tworząc gęste, szeroko rozrastające się krzewy.

Ma sztywne, błyszczące, ciemnozielone i nieco pomarszczone liście, stąd jej nazwa. Kwiaty mogą być bardzo różnorodne — białe, różowe lub fioletowe, pojedyncze lub półpełne, bardzo intensywnie pachnące. Kolejną jej zaletą jest długie kwitnienie od czerwca do września. Po kwitnieniu zawiązuje duże, jaskrawo-pomarańczowe owoce, oprócz tego, że które są jadalne to również bardzo dekoracyjne.
Taka róża świetnie sprawdzi się również jako żywopłot. Będzie dobrze rosła w glebie piaszczystej, zasolonej, a nawet kwaśnej. Uwielbia słońce — im bardziej nasłonecznione stanowisko, tym lepiej. Jest wyjątkowo odporna na mróz, suszę, choroby grzybowe i szkodniki. Nie wymaga również intensywnej pielęgnacji. Warto regularnie ją przycinać, aby odwdzięczyła się obfitymi kwiatami.
Nawet tak mocną roślinę warto zasilić domowym, skutecznym nawozem. Taki preparat przygotujemy sami, za grosze — będzie idealny do zasilenia również delikatnych, wrażliwych róż.
Zobacz też: Wykryli pestycydy w popularnych owocach. Polacy jedzą je na potęgę
Najlepszy, domowy nawóz do róż
Wystarczą trzy składniki i blender, żeby samemu zrobić najlepszy preparat do odżywania róż. Aby ją przygotować, wystarczy czosnek i marchewka. Składniki wrzucamy do blendera (1 marchew i ok. 3 – 4 ząbki czosnku) i blendujemy na gładką masę, jeśli masa jest za gęsta, można dodać nieco wody, żeby łatwiej połączyć składniki. Tak przygotowany preparat rozcieńczamy z ok. 3 l wody. Ponownie miksujemy do połączenia wszystkich składników i odcedzamy przez sito. Róże podlewamy w na przełomie czerwca i lipca.
W pielęgnacji róż świetnie sprawdzi się również nawóz z obierek banana. Aby go przygotować, należy świeżą skórkę z banana umieścić w litrowym słoiku, zalać ją ciepłą wodą i odstawić w ciemnym miejscu na 1-2 dni. Po tym czasie uzyskany roztwór rozcieńczamy wodą (w proporcji 1:1). Takie odżywki sprawią, że róże zaskoczą obfitością pełnych, zdrowych kwiatów.





































