Posadź te kwiaty na parapecie. Cieszą oko i sprawiają, że pająki uciekają gdzie pieprz rośnie

To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników pięknych roślin, którzy chcą przy okazji pozbyć się pająków z domu. Chociaż to pożyteczne i nieszkodliwe stworzenia, ze względu na swój specyficzny wygląd i szybkie ruchy budzą duży niepokój, szczególnie wśród najmłodszych. Posadź te piękne słoneczne kwiaty na parapecie, a pajęczaki znikną na dobre.
Nieproszeni goście w domu
Wraz z nadejściem pięknej wiosny, w naszych domach pojawia się coraz więcej nieproszonych owadów. Tradycyjnie zaczynają dokuczać nam muchy, mrówki, komary i pająki. Nie ma jednak powodu, aby pozbywać się ich chemicznymi metodami. Warto w pierwszej kolejności sięgać po naturalne rozwiązania, które nie zrobią im krzywdy, a po prostu zniechęcą je do bytowania w naszej przestrzeni.

Okazuje się, że sposób na pająki jest wyjątkowo prosty, a przy tym może sprawić dodatkową radość. Wystarczy posadzić na parapecie jedne z najbardziej uwielbianych kwiatów. Ich aromat skutecznie odstrasza niepokojące stworzonka.
Surowe kary za uprawę tych roślin w ogrodzie. Są w Polsce zakazane Zaczyna się sezon na polski rabarbar. Ceny takie, że lepiej zacząć uprawiać samemuSłoneczne kwiaty ratunkiem przed pająkami
Mają różnorodne kolory, można tworzyć z nich unikalne, różnorodne kompozycje, ale nie są często wybierane jako ozdoba na parapet — pora to zmienić. Chryzantemy, bo o nich mowa, mają wyjątkową właściwość, która okaże się szczególnie przydatna dla wszystkich osób, które obawiają się pająków w swoim domu.

Chryzantemy działają jak naturalna bariera, dzięki której latem pozbędziemy się pająków z balkonu czy tarasu. To właśnie olejki eteryczne zawarte w liściach i kwiatach chryzantem są wyjątkowo nieprzyjemne i odrzucające dla pajęczaków, ale nie tylko — ich zapachu nie lubią także inne zwierzęta. Złocienie (alternatywna nazwa dla chryzantemy) wytwarzają pyretryny — czyli substancje silnie toksyczne dla owadów. Właśnie dlatego postawienie tych kwiatów na balkonie i parapecie daje duże szanse na przegonienie nie tylko pająków — ale również mrówek, mszyc czy nawet kleszczy.
W jakich warunkach posadzić chryzantemę, aby mogła działać najefektywniej i chronić nas przed „lokatorami na gapę”?
Zobacz też: Zaczęły już pojawiać się na rzepaku. Groźne szkodniki mogą zniszczyć uprawy
Dzięki temu chryzantemy najlepiej odstraszą pająki
Najlepszy moment na zasadzenie chryzantemy w ogrodzie, na balkonie, czy parapecie na zewnątrz, to połowa maja, kiedy ryzyko wystąpienia przymrozków jest już dosyć niskie. Chryzantemy zasadzone w maju powinny zakwitnąć w drugiej połowie lata i cieszyć oko aż do listopada, gdy występują pierwsze przymrozki.

Aby chryzantemy mogły rosnąć bujnie i wytwarzać więcej substancji odstraszających owady, należy zapewnić jej ciepłe i słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. Ziemia powinna być lekko kwaśna, żyzna i przepuszczalna. Byliny preferują umiarkowane podlewanie. Warto zwrócić również uwagę, aby w donicy z rośliną nie tworzyły się zastoje wody — najlepsze będą doniczki z otworami. Dodatkowo glebę można zasilić kompostem.
Obfite kwitnienie zapewni chryzantemom również regularne nawożenie w okresie wzrostu. Od maja aż do połowy sierpnia warto stosować specjalny nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać na bieżąco. Po sezonie nie trzeba wyrzucać doniczek ze złocieniami — są to rośliny wieloletnie, które w sprzyjających warunkach przezimują w domu do kolejnego roku.


































