Koniecznie zrób to z hortensjami podczas upałów. W innym wypadku szybko zwiędną

Hortensje zdobią wiele polskich ogrodów. Nic dziwnego, że są tak popularne - ich wygląd jest zjawiskowy. Hortensje zachwycają nie tylko swoją objętością, ale także soczystymi kolorami. Jeśli chcemy, by te rośliny latem cieszyły oko, musimy o nie odpowiednio zadbać. Każdy ogrodnik musi pamiętać o kilku podstawowych krokach, które należy wykonać podczas upałów. Jeśli tego nie zrobimy, nasze hortensje mogą poważnie ucierpieć.
Hortensje królują w polskich ogrodach
Hortensja ogrodowa to przepiękny krzew dekoracyjny, który Polacy nagminnie wybierają jako dekorację do swoich ogródków. Swoją gigantyczną popularność hortensje zawdzięczają przede wszystkim bogatym kwiatostanom, które zachwycają przez całe lato, aż do jesieni. Kwiaty wyróżniają się również wyjątkowymi kolorami - mogą występować w wersji białej, różowej, czerwonej, fioletowej lub niebieskiej.
Jeśli już zdecydujemy się na posadzenie w naszym ogrodzie hortensji, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami. Choć są to rośliny raczej proste w uprawie, to warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, bez których hortensje nie zakwitną tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
Co ciekawe, ogrodnicy uprawiający hortensje mogą wpływać na kolor jej kwiatów. Wystarczy, że dopasują odpowiednią kwasowość gleby. Jeśli chcielibyśmy uzyskać odcień czerwony, powinniśmy utrzymywać zasadowy odczyn. Kwaśna gleba z kolei spowoduje, że nasze kwiaty staną się niebieskie lub nawet fioletowe.

O tym musisz pamiętać, jeśli masz w ogrodzie hortensje
Zanim zabierzemy się za posadzenie nowych krzewów, powinniśmy starannie wybrać dla nich miejsce. Najlepsze stanowisko to takie, do którego rano dociera słońce, a po południu panuje cień. Należy mieć na uwadze, że jej wymagania co do gleby są dość wysokie. Hortensja najlepiej będzie rosnąć na glebach żyznych i próchniczych, natomiast źle na glebach gliniastych i ciężkich. Ziemia powinna być kwaśna (pH wynoszące od 4,5 do 5,5).
W pielęgnacji kwiatów kluczową rolę odgrywają dwa zabiegi - przycinanie i nawożenie. Co bardzo ważne, hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc w przypadku usunięcia zdrewniałych pędów z pąkami kwiatów, roślina w danym sezonie już nie zakwitnie. W związku z tym, hortensji nie przycinamy niemal w ogóle. Możemy jedynie usunąć pędy, które przemarzły podczas zimy i przekwitłe kwiatostany.
Bardzo ważne jest prawidłowe nawożenie tych zjawiskowych roślin. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza wpłyną na słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Należy więc zastosować odpowiednie środki. Do nawożenia można użyć nawozów specjalnie przeznaczonych do hortensji, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Doskonałą alternatywą dla chemicznych środków będą domowe sposoby - nie tylko zapewnią prawidłowy wzrost krzewów, ale są również ekologiczne.
Upał nie służy hortensjom. Zrób to, żeby nie zwiędły
Hortensje bardzo źle znoszą upały. Gdy termometry wskazują ekstremalne temperatury, powinniśmy odpowiednio zatroszczyć się o nasze krzewy. Rośliny te są bardzo wrażliwe na suszę, a słońce świecące z dużą siłą może im poważnie zaszkodzić. Upalne dni mogą doprowadzić do tego, że liście i kwiaty szybko zwiędną, a krzewy stracą odporność na choroby.
ZOBACZ TAKŻE: Podsyp tym hortensje, a w sezonie zachwycą pięknymi kwiatami. Sąsiedzi będą Ci zazdrościć
Regularne podlewanie hortensji jest kluczowe w ich pielęgnacji, zwłaszcza w trakcie upałów. Powinniśmy podlewać je kierując strumień wody bezpośrednio pod krzew. Najlepiej zrobić to rano lub wieczorem, by woda nie wyparowała zbyt szybko. Co ważne, nie należy lać wody bezpośrednio na roślinę, bo może jej to tylko zaszkodzić. Podczas upałów pomocne może być zatrzymanie wilgoci w glebie, co ochroni korzenie przed przesuszeniem. W tym celu należy zastosować ściółkowanie podłoża korą sosnową.
Gdy temperatury są wysokie, nie powinniśmy przeprowadzać zabiegu nawożenia, by dodatkowo nie obciążać rośliny. Nie należy też w tym czasie usuwać usuwać suchych kwiatów, które chronią pąki przed słońcem. Jeśli nasze krzewy hortensji rosną w pełnym słońcu, warto rozważyć zastosowanie osłon. W tym celu możemy użyć na przykład białej agrowłókniny lub siatki cieniującej. W przypadku hortensji rosnących w doniczkach sprawa jest nieco prostsza - na czas największych upałów wystarczy przenieść doniczki w zacienione miejsce.




































