RolnikInfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych.

Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia.

Miliony na walkę z Barszczem Sosnowskiego

Polskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna.

Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny.

Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne.

Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały.

Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Sytuacja w Polsce

W naszym kraju uprawa, rozmnażanie i sprzedaż Barszczu Sosnowskiego jest prawnie zakazana.

Warto podkreślić, że usuwanie roślin z terenów, na których mieszkają ludzie, jest jednym z obowiązków lokalnych samorządów.

Poza zagrożeniem, jakie stanowi dla zdrowia ludzkiego, gatunek ten przyczynia się do degradacji środowiska i ze względu na swój bujny rozrost ogranicza przestrzeń życiową innym, pożytecznym roślinom.

Barszcz Sosnowskiego może dorastać do wysokości czterech metrów - spotyka się go często na terenach wiejskich, gdzie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dorosłych i dzieci.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: money.pl, aptekagemini.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]