Usuną go z terenów wiejskich. Akcja będzie kosztować miliony złotych

Nie wszystkie elementy wiejskiego krajobrazu sprzyjają produkcji rolnej i zdrowiu - takim przykładem może być niebezpieczna roślina zwana Barszczem Sosnowskiego. Walka z tym inwazyjnym gatunkiem trwa w Polsce od lat - jak informuje portal money.pl, gmina Kępica zapowiedziała, że na usunięcie Barszczu Sosnowskiego zamierza wydać 3 miliony złotych.
Gatunek ten zawiera furanokumaryny, które mogą wywołać u człowieka poważne podrażnienia oczu, dróg oddechowych, a także oparzenia II i III stopnia.
Miliony na walkę z Barszczem Sosnowskiego
Polskie władze nie chcą mieć za grosz litości dla Barszczu Sosnowskiego, który został przywieziony do naszego kraju w latach 50-70. XX wieku ze wschodu jako roślina pastewna.
Wkrótce jednak okazało się, że choć Barszcz zdaje egzamin jako pasza dla zwierząt, to jest trudny w uprawie, a jego sok ma zgubne skutki dla ludzkiego zdrowia - szybko zatem porzucono uprawę tej rośliny.
Pomimo tego Barszcz Sosnowskiego pozostał obecny w naszym ekosystemie nawet bez dalszej pomocy człowieka - stał się gatunkiem wysoce inwazyjnym, którego pozbycie się jest wyjątkowo trudne.
Gmina Kępice walczy z plagą Barszczu Sosnowskiego przez ostatnie pięć lat i co roku dba o to, by rośliny się nie odradzały.
Niestety, eliminacja tego gatunku jest bardzo droga - samorząd w Kępicach liczy się z wydatkiem rzędu 3 milionów złotych, które pozyskał na ten cel z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Sytuacja w Polsce
W naszym kraju uprawa, rozmnażanie i sprzedaż Barszczu Sosnowskiego jest prawnie zakazana.
Warto podkreślić, że usuwanie roślin z terenów, na których mieszkają ludzie, jest jednym z obowiązków lokalnych samorządów.
Poza zagrożeniem, jakie stanowi dla zdrowia ludzkiego, gatunek ten przyczynia się do degradacji środowiska i ze względu na swój bujny rozrost ogranicza przestrzeń życiową innym, pożytecznym roślinom.
Barszcz Sosnowskiego może dorastać do wysokości czterech metrów - spotyka się go często na terenach wiejskich, gdzie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dorosłych i dzieci.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: money.pl, aptekagemini.pl


































