RolnikInfo.pl
Greta Thunberg

Rex Features/East News, IBL/REX

Greta Thunberg na temat rolnictwa i WPR. Konkretne wezwanie do Komisji Europejskiej

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

30 marca 2021 roku doszło do spotkania online aktywistki Grety Thunberg i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Greta Thunberg zaapelowała do Komisji Europejskiej o zmianę założeń WPR tak, by były lepiej dostosowane do obecnych pot

Jak wskazała proekologiczna aktywistka, nowa Wspólna Polityka Rolna jest niezgodna z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego. 

Greta Thunberg apeluje o zmianę nowej WPR

Młoda Skandynawka, która w tym roku skończyła osiemnaście lat, stała się twarzą międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony klimatu. Greta Thunberg w swoich przemówieniach wielokrotnie zwracała się do światowych liderów i polityków, wskazując, że zły stan klimatu na świecie wymaga zdecydowanych i natychmiastowych decyzji.

Choć młoda aktywistka ma równie wielu fanów, co i krytyków, to nie można zaprzeczyć temu, że jej słowa są cytowane przez media na całym świecie. Po raz kolejny głośno o Grecie Thunberg zrobiło się po ostatnim spotkaniu z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, które odbyło się 30 marca 2021 roku.

Przedmiotem rozmów online były sprawy klimatu w horyzoncie założeń nowej Wspólnej Polityki Rolnej (ang. Common Agricultural Policy). Na spotkaniu była obecna nie tylko Thunberg, ale też inne aktywistki: Luisa Neubauer, Anuna De Wever oraz Adélaïde Charlier. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Greta Thunberg stwierdziła, że założenia nowej WPR bezczeszczą paryskie porozumienie klimatyczne. Jak twierdzą aktywistki, Komisja Europejska mogłaby porzucić aktualne założenia WPR, jeśli Frans Timmermans wyraziłby na ich temat dezaprobatę.

Sam wiceprzewodniczący KE po spotkaniu napisał na Twitterze, że Komisja Europejska chce, by WPR spełniała cele europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że choć nie jest to łatwe, jest cały czas możliwe.

WPR i założenia paryskiego porozumienia klimatycznego

Jak można przeczytać na stronie internetowej Komisji Europejskiej, założenia nowej WPR będą implementowane po 1 stycznia 2023 roku. Wedle deklaracji unijnych władz, nowe prawa mają wspierać rolników, dawać im lepsze możliwości rozwoju finansowego oraz gwarantować zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne.

Jednym z ważnych celów WPR ma być promowanie ekologicznej produkcji żywności i przeciwdziałanie negatywnym zmianom poprzez dążenie do neutralności klimatycznej. WPR ma - przynajmniej z założenia - wpisywać się w założenia paryskiego porozumienia klimatycznego. 

Paryskie porozumienie klimatyczne zostało przyjęte w grudniu 2015 roku i jest pierwszym światowym dokumentem prawnym dotyczącym spraw ochrony środowiska. Zawiera ono kroki, które należy przedsięwziąć, by zapobiec negatywnym zmianom klimatycznym i globalnemu ociepleniu.

W ramach porozumienia paryskiego przewidziano też działania na rzecz poprawy zdolności państw do radzenia sobie ze skutkami klimatu i udzielenie im wsparcia - ma to kluczowe znaczenie dla rolników, którzy w wielkiej mierze cierpią na drastycznych zjawiskach pogodowych. 

Do porozumienia paryskiego przystąpiło prawie 190 krajów, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: ec.europa.eu, euractiv.com

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >