RolnikInfo.pl > Wiadomości > UE przesądziła o losach polskiego twarogu. Jest na specjalnej liście
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 11.09.2023 17:03

UE przesądziła o losach polskiego twarogu. Jest na specjalnej liście

biały ser
unsplash.com

Unia Europejska przyznała ochronę jednemu z polskich przysmaków kulinarnej sztuki - twarogowi wędzonemu. Decyzja o wpisaniu tego wyjątkowego sera na listę chronionych tradycyjnych specjalności została ogłoszona 6 września 2023 r. Jest to 46 polski produkt z tego typu statusem w UE. 

Tajemnica produkcji twarogu wędzonego w Polsce

Twaróg wędzony to rodzaj sera twarogowego, który nie dojrzewa i jest wyjątkowy ze względu na sposób jego wytwarzania. Cały proces produkcji opiera się na tradycyjnych metodach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Kluczowe elementy to wędzenie sera na gorąco dymem pozyskanym ze spalania drewna drzew liściastych oraz solenie, która może polegać na nacieraniu sera solą lub zanurzaniu go w solance.

Historia sięga 1837 roku

Pierwsze ślady wędzenia twarogu sięgają aż 1837 roku, kiedy to nazywano go "serem zrobionym sposobem zwyczajnym". Antoni Waga, autor publikacji na ten temat, opisywał, że wędzenie nadaje temu serowi wyjątkowy smak i jednocześnie chroni go przed pleśnią i gniciem. Istniało jednak ryzyko, że zbyt wysoka temperatura podczas wędzenia mogłaby prowadzić do powstawania pęcherzy lub nawet rozpuszczenia się sera.

Tradycja, która nadal trwa

Mimo upływu czasu, troska o odpowiednią temperaturę i czas wędzenia twarogu pozostaje niezmieniona. To wyjątkowy proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia technologicznego. Dawniej używano gałęzi jałowca, ale postęp technologiczny skłonił producentów do zastąpienia ich drewnem drzew liściastych, takich jak buk i olcha.

Twaróg wędzony to nie tylko wyjątkowy smak, ale także kawałek historii i tradycji, który teraz doceniony został na szczeblu europejskim. Dla polskich smakoszy i miłośników tego wyjątkowego sera to ważne wyróżnienie, które podkreśla znaczenie polskiej kuchni i jej unikalnych specjałów na arenie międzynarodowej.źródło: gov.pl