Władze unijne podpisały deklarację ws. Dnia Rolnictwa Ekologicznego
Obietnica z 25 marca 2021 roku została spełniona - Parlament Europejski, Rada Europy i Komisja Europejska podpisały deklarację, zgodnie z którą 23 września został ustanowiony jako Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Unii Europejskiej.
Wyznaczenie dnia poświęconego rolnictwu ekologicznemu jest związane z działaniami na rzecz rozwoju produkcji o profilu ekologicznym. Celem działań władz unijnych jest m.in. podniesienie świadomości europejskich konsumentów na temat żywności i ekologii.
Dzień Rolnictwa Ekologicznego
Rolnictwo ekologiczne jest jednym z filarów dalszego rozwoju polityki Unii Europejskiej - kwestia ta wynika nie tylko z potrzeby większej dbałości o zdrowie konsumentów, ale też pogarszającego się stanu środowiska naturalnego na całym świecie.
Rada Europy, Komisja Europejska i Parlament Europejski podpisały wspólną deklarację, której pojawienie się zapowiedziano już 25 marca 2021 roku.
Deklaracja ustanawia 23 września jako Dzień Rolnictwa Ekologicznego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Dzięki pojawieniu się nowego, szczególnego święta w kalendarzu obywateli Unii Europejskiej, konsumenci wszystkich państw członkowskich będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat produkcji żywności ekologicznej.
Równowaga między nocą i dniem, rolnictwem a środowiskiem
W trakcie podpisania deklaracji i inauguracji Dnia Rolnictwa Ekologicznego unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zauważył, że 23 września przypada na czas równonocy jesiennej, która może symbolizować równowagę dnia i nocy, a także środowiska i rolnictwa.
Jakie nadzieje unijne władze pokładają w ustanowieniu Dnia Rolnictwa Ekologicznego? Celem działań jest zwiększenie produkcji i konsumpcji żywności, która powstała w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Większa świadomość konsumentów i rolników na temat żywności ekologicznej i jej produkcji ma wspierać strategię Od pola do stołu, bioróżnorodność, a także ograniczenie stosowania pestycydów i sztucznych nawozów.
Unia Europejska zapowiedziała, że w kwestii rozwoju ekologii w rolnictwie będzie prowadziła działania w trzech aspektach: pobudzania konsumpcji, zwiększania produkcji i poprawie kondycji zrównoważonego rolnictwa.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Francja: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem wirusa świńskiej grypy u człowieka
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: wrp.pl