RolnikInfo.pl
ue rolnictwo

unsplash.com / fot. Paz Arando

Władze unijne podpisały deklarację ws. Dnia Rolnictwa Ekologicznego

28 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Obietnica z 25 marca 2021 roku została spełniona - Parlament Europejski, Rada Europy i Komisja Europejska podpisały deklarację, zgodnie z którą 23 września został ustanowiony jako Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Unii Europejskiej.

Wyznaczenie dnia poświęconego rolnictwu ekologicznemu jest związane z działaniami na rzecz rozwoju produkcji o profilu ekologicznym. Celem działań władz unijnych jest m.in. podniesienie świadomości europejskich konsumentów na temat żywności i ekologii.

Dzień Rolnictwa Ekologicznego

Rolnictwo ekologiczne jest jednym z filarów dalszego rozwoju polityki Unii Europejskiej - kwestia ta wynika nie tylko z potrzeby większej dbałości o zdrowie konsumentów, ale też pogarszającego się stanu środowiska naturalnego na całym świecie.

Rada Europy, Komisja Europejska i Parlament Europejski podpisały wspólną deklarację, której pojawienie się zapowiedziano już 25 marca 2021 roku.

Deklaracja ustanawia 23 września jako Dzień Rolnictwa Ekologicznego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Dzięki pojawieniu się nowego, szczególnego święta w kalendarzu obywateli Unii Europejskiej, konsumenci wszystkich państw członkowskich będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat produkcji żywności ekologicznej.

kombajn bizon

Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

CZYTAJ DALEJ

Równowaga między nocą i dniem, rolnictwem a środowiskiem

W trakcie podpisania deklaracji i inauguracji Dnia Rolnictwa Ekologicznego unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zauważył, że 23 września przypada na czas równonocy jesiennej, która może symbolizować równowagę dnia i nocy, a także środowiska i rolnictwa.

Jakie nadzieje unijne władze pokładają w ustanowieniu Dnia Rolnictwa Ekologicznego? Celem działań jest zwiększenie produkcji i konsumpcji żywności, która powstała w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Większa świadomość konsumentów i rolników na temat żywności ekologicznej i jej produkcji ma wspierać strategię Od pola do stołu, bioróżnorodność, a także ograniczenie stosowania pestycydów i sztucznych nawozów.

Unia Europejska zapowiedziała, że w kwestii rozwoju ekologii w rolnictwie będzie prowadziła działania w trzech aspektach: pobudzania konsumpcji, zwiększania produkcji i poprawie kondycji zrównoważonego rolnictwa.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?

  • Senior pojechał Ursusem na pole. Doszło do tragedii

  • Francja: potwierdzono zakażenie rzadkim wariantem wirusa świńskiej grypy u człowieka

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >