Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Złe wieści dla polskich rolników. Prognozy zbiorów zbóż coraz niższe
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 31.07.2023 14:00

Złe wieści dla polskich rolników. Prognozy zbiorów zbóż coraz niższe

Zbiory zboża
unsplash.com

Pesymizm wśród produkcji roślinnej w ostatnim czasie nie ustępuje. Negatywne przewidywania dotyczą również zbiorów roślin uprawnych na terenie Polski. Sprawdź najnowszy raport unijnej jednostki monitorującej uprawy (MARS).
 


 

Brak optymizmu na rynku zbóż

Comiesięczny raport prognozujący plonowanie głównych roślin uprawnych w 2023 r. nie wróży dla Polski zbyt dobrej przyszłości. Dla naszego kraju w lipcu notowania dla pszenicy, kukurydzy i pszenżyta wypadają gorzej niż miesiąc wcześniej.

Autorzy raportu MARS wskazują, że w związku z pogłębiającymi się niewielkimi opadami, rosnącymi temperaturami w lecie oraz niedoborami wilgoci w glebach północno-wschodniej, a także centralnej Polski, mogliśmy obserwować w lipcu pogorszenie się warunków uprawowych.

Warunki pogodowe na południowym wschodzie Polski były raczej korzystne dla upraw letnich oraz wpłynęły pozytywnie na rozwój ziarna zbóż ozimych. Sytuacja jest jednak cięższa dla pozostałych części Polski.

Warunki pogodowe podczas lipca

Suche warunki występujące w większości miejsc na obszarze Polski w połączeniu z ponadprzeciętnie wysokimi temperaturami powietrza nie stwarzały optymalnych warunków rozwojowych dla ozimin. Trwające aktualnie zbiory pszenicy ozimej, rzepaku, a także jęczmienia ozimego przynoszą natomiast zadowalające początkowe raporty.

MARS podkreśla, że pomimo letnich upałów, silne deszcze pod koniec czerwca oraz rozproszone opady w lipcu umożliwiły zwiększony rozwój upraw letnich. W suchych regionach północno-zachodniej i centralnej Polski warunki pogodowe nie były jednak sprzyjające dla akumulacji biomasy oraz kwitnienia kukurydzy.

Co więcej, wzrost i rozwój buraków cukrowych oraz ziemniaków również nie był zadowalający przez negatywne warunki atmosferyczne w niektórych częściach kraju.

Liczby nie kłamią

Negatywną sytuację zbiorów zbóż ilustrują dane opublikowane przez Internetową Giełdę Rolną (e-WGT). Eksperci podają bowiem, że zbiory głównych roślin uprawnych w większości przypadków posiadają mniejsze wartości, w porównaniu do zeszłego miesiąca. Poniżej prezentujemy zestawienie zbiorów poszczególnych roślin wraz z ich porównaniem do wartości notowanych w czerwcu oraz w 2022 r.:
 

  • pszenica miękka 5,04 t/ha; w zeszłym miesiącu 5,18 t/ha; w 2022 r. 5,34 t/ha,
  • jęczmień (ozimy i jary) 4,13 t/ha; w zeszłym miesiącu 4,09 t/ha; w 2022 r. 4,43 t/ha,
  • kukurydza na ziarno 6,88 t/ha; w zeszłym miesiącu 7,05 t/ha; w 2022 r. 6,98 t/ha,
  • żyto 3,38 t/ha; w zeszłym miesiącu 3,38 t/ha; w 2022 r. 3,58 t/ha,
  • pszenżyto 4,26 t/ha; w zeszłym miesiącu 4,32 t/ha, w 2022 r. 4,51 t/ha,
  • rzepak i rzepik 3,23 t/ha; w zeszłym miesiącu 3,23 t/ha; w 2022 r. 3,38 t/ha.

Jak podają eksperci, wzrosły oczekiwane plony jęczmienia (razem ozimy i jary), natomiast oczekiwania co do plonów średnich dla żyta i rzepaku nie zmieniły się od czerwca. Obecne prognozy zakładają gorsze średnie plony wszystkich roślin uprawnych niż rok temu (wyjątek stanowi kukurydza).

Źródło: MARS, e-WGT