Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Żniwa o wiele za szybko? Wszystkiemu winna pogoda, a prognozy są złe
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 15.07.2024 12:51

Żniwa o wiele za szybko? Wszystkiemu winna pogoda, a prognozy są złe

kombajn zbożowy
fot. Pixabay/orko46

Wyjątkowo wcześnie rozpoczęły się w tym roku "małe żniwa". Wszystkiemu winna jest upalna pogoda i susza przyspieszyła dojrzewanie zbóż o około dwóch do trzech tygodni. Taki stan rzeczy ma wpływ na wysokość zbiorów, które niestety nie zadowalają rolników. 

Tropikalne pogody wpłynęły na wegetację roślin

Niewątpliwie obecny rok przynosi w rolnictwie wiele niepokojących zmian. Wydawałoby się, że połowa lipca to jeszcze nie czas na przeprowadzanie żniw, a jednak w wielu rejonach Polski rolnicy ruszyli w pola. Rozpoczęły się tzw. małe żniwa, czyli zbiory rzepaku ozimego oraz jęczmienia ozimego.

Ciepła wiosna i upalny początek lata, w dużej mierze wpłynął na przyspieszenie żniw aż o 2-3 tygodni. Według danych zebranych przez Izbę Zbożowo-Paszową najwcześniej w pola wyjechali rolnicy z południowego zachodu Polski. 

Rolnik szuka żony... i ludzi do pracy na wsi! Polska wieś staje się pustynią

Zbiory zbóż słabsze niż oczekiwano

Izba Zbożowo-Paszowa opublikowała komunikat, z którego wynika, iż najszybciej zbiory jęczmienia ozimego przeprowadzono w województwie opolskim. Tam według danych w piątek zebrano ponad 97% areału upraw tego zboża, a średnie plony były na poziomie 52 dt/ha. Dla porównania w ubiegłym roku o tej samej porze rolnicy zebrali do 66 dt/ha jęczmienia ozimego, to dużo więcej niż obecnie.

Jeśli chodzi o rzepak ozimy, rolnicy zebrali go z około 78% powierzchni areałów, a zbiory wyniosły zaledwie 28 dt/ha. Rok temu też nie wyglądało to dobrze, wówczas zebrano 30 dt/ha. Jedyną dobrą wiadomością według Izby jest to, że tegoroczny rzepak choć drobny, to ma wysoką zawartość oleju, która wynosi 42% lub nawet i więcej. W innych częściach kraju zbiory rzepaku wynosiły od 25-35 dt/ha, a to oznacza, że mimo pogód zbiory są słabe.

Jakie ceny zboża obowiązywały w piątek?

IZP podkreśliła, że rozpoczęły się także zbiory innych zbóż ozimych. W niektórych miejscach na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie trwają zbiory pszenicy ozimej i jak wynika z danych Izby, rolnicy zebrali znacznie mniej, niż w minionym roku. Pozytywną wiadomością jest fakt, że plony posiadają wysoką zawartość białka i dobrego glutenu. 

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała o piątkowych cenach za zboże, oferowanych przez przetwórców, a wynosiły one następująco:

  • jęczmień paszowy – 580-690 zł/t, 
  • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 780-860 PLN/t, 
  • pszenica paszowa – 700-780 zł/t, pszenżyto – 580-670 zł/t, 
  • rzepak – 1950-2010 zł/t.