Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Aresztowano pierwszych podejrzanych w sprawie ukraińskiego zboża
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 15.08.2023 15:29

Aresztowano pierwszych podejrzanych w sprawie ukraińskiego zboża

ukraińskie zboże
Domena publiczna

Oszustwa związane z ukraińskim zbożem importowanym do Polski wreszcie znajdą swój finał w sądzie. Prokuratura rzeszowska informuje o postawieniu zarzutów trzem osobom. Przedstawiono też szczegóły związane z procederem przestępców. W sumie prowadzonych jest kilkadziesiąt postępowań na terenie całego kraju.
 

Pierwsze aresztowania w sprawie ukraińskiego zboża

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie przekazała, że oskarżeni sprzedawali ziarno techniczne jako konsumpcyjne oraz podrabiali dokumenty celne.

Pierwszy z podejrzanych usłyszał zarzuty oszustwa na szkodę polskiej spółki zajmującej się handlem zbożem poprzez sprzedaż jej ponad 111 ton pszenicy i wcześniejsze zatajenie faktu, że została sprowadzona z Ukrainy jako zboże techniczne. Ustalona szkoda to prawie 150 tys. zł – mówi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej.

„Drugiemu postawiono zarzut podrobienia dokumentów, dotyczących przeznaczenia zakupionego na terytorium Ukrainy ziarna – zostały one przedłożone w agencji celnej przy odprawie celnej. Osobie tej postawiono też zarzut przestępstwa skarbowego, polegającego na wprowadzeniu w błąd, że deklarowany towar jest towarem technicznym, dla którego istniała reglamentacja pozataryfowa, podczas gdy towar przeznaczony był do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towaru wynikająca z faktur wynosiła ponad 91 tys. zł” czytamy w oświadczeniu prokuratora.

Akty oskarżenia w prokuraturze w Rzeszowie

Łukasz Łapczyński przekazał też, jakie oskarżenie usłyszała trzecia z namierzonych osób. Tym razem zarzut dotyczył „oszustwa celnego poprzez wprowadzenie w błąd organu celnego w zadeklarowanych w 190 zgłoszeniach celnych towarów w postaci ziaren kukurydzy i 9 zgłoszeniach celnych ziaren rzepaku, co do tego, że ziarna rzepaku i kukurydzy były przeznaczone na cele techniczne, podczas gdy był to towar przeznaczony do obrotu na rynku rolno-spożywczym” wyjaśnił rzecznik.

Wartość przedmiotowego towaru, jaką zaczerpnięto z faktur, wynosi ponad 6,3 milionów złotych. Służby podjęły też decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego. Dokonano też zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w kwocie około 330 tysięcy złotych.

To jeszcze nie koniec aresztowań

Rzecznik prokuratury w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ujawnił, że w śledztwie dotyczącym obrotu ukraińskim zbożem pojawiły się do tej pory 92 postępowania na terenie całej Polski. Służby biorą pod uwagę interes pokrzywdzonych producentów mąki, którzy kupili pszenicę wierząc, że jej źródło jest polskie.

W sumie dokonano 283 przeszukań i zabezpieczono ogromną liczbę dokumentów. Cała sprawa ma więc charakter rozwojowy, a śledztwo nie zwalnia ani na moment.

Źródło: Rzeczpospolita, farmer.pl

Tagi: Policja