Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > ASF ciągle w natarciu. Kolejne ogniska choroby
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 20.07.2023 08:00

ASF ciągle w natarciu. Kolejne ogniska choroby

Świnie
unsplash.com

Afrykański pomór świń nieprzerwanie zbiera swoje żniwo. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już piętnaste ognisko ASF na terytorium Polski. Ostatnia lokalizacja choroby jest niezwykle zaskakująca.
 

Niespodziewane ognisko ASF

GIW naniósł na mapę ognisk ASF kolejne miejsce wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem wielu, nowe ognisko pojawiło się w dość nieoczekiwanym miejscu. Eksperci GIW zarejestrowali bowiem afrykański pomór świń w miejscowości Pakosław, w gminie Iłża, w powiecie radomskim, znajdującym się na południu województwa mazowieckiego. Jest to już piętnaste ognisko ASF w Polsce, tym razem zlokalizowane w niewielkiej odległości od województwa świętokrzyskiego.

Eksperci podkreślają, że nowe ognisko może mieć związek z wcześniej zarejestrowanym afrykańskim pomorem świń na obszarze powiatu makowskiego w miejscowości Stary Podoś. Ostatnie zarejestrowane na terytorium województwa mazowieckiego ognisko ASF objęło 38 zarażonych świń.

Kolejne ogniska w województwie lubelskim

Wcześniejsze trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały zarejestrowane na terytorium województwa lubelskiego. Jak podaje GIW, ognisko ASF nr 12 zostało zarejestrowane w powiecie parczewskim, gminie Milanów, w miejscowości Cichostów Kolonia. Stwierdzono wówczas zarażenie 8 świń.

Ognisko nr 13 zostało zarejestrowane również w powiecie parczewskim, gminie Parczew, w miejscowości Brudno. W tym przypadku liczba zarażonych ASF świń wyniosła 166 osobników.

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez GIW, ognisko nr 14 zostało zarejestrowane na terytorium powiatu lubartowskiego, w gminie Ostrów Lubelski, w miejscowości Kazanów-Kolonia. Liczba zarażonych świń wynosiła 8 osobników.

Europa z problemem afrykańskiego pomoru świń

GIW opublikował 17 lipca 2023 r. raport opisujący sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do ASF w Unii Europejskiej. Jak wynika z przekazanej informacji, na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zarejestrowane ogniska ASF u świń, znajduje się Rumunia. W tym kraju zarejestrowano aż 211 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Krajem z największą liczbą zarejestrowanych ognisk ASF u dzików jest natomiast Polska. Jak podają eksperci, w naszym kraju stwierdzono 1881 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Drugie miejsce zajęły Niemcy z 737 ogniskami ASF, natomiast trzecim państwem z największą ilością ognisk ASF zarejestrowanych u dzików są Włochy, gdzie wykryto 718 źródeł choroby.

Zgodnie z informacją przekazaną przez GIW łącznie w UE zarejestrowano 323 ognisk ASF u świń oraz 4932 ognisk u dzików.

Źródło: wetgiw.gov.pl