Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Timmermans o rolnikach: nie potrzebują więcej pieniędzy na zieloną transformację
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.07.2023 11:00

Timmermans o rolnikach: nie potrzebują więcej pieniędzy na zieloną transformację

rośliny pod folią
unsplash.com

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w wywiadzie dla EURACTIV, stwierdził, że nie ma potrzeby wzmacniania budżetu Unii Europejskiej dotyczącego dopłat rolnych w najbliższym okresie, pomimo wezwań do powiększenia tego funduszu.

Czy pieniądze są wydawane właściwie?

Timmermans podkreślił, że przed dyskusją na temat zwiększenia funduszu należy zastanowić się, czy już dysponowane środki w wysokości 387 miliardów euro są właściwie wykorzystywane. Według niego, Wspólna Polityka Rolna (WPR) Unii Europejskiej, która stanowi około jednej trzeciej budżetu UE, powinna być przedmiotem analizy w celu określenia efektywności jej obecnego funkcjonowania.

Kierunek na przyszłość

Obecny program na lata 2021-2027 ma za zadanie wspierać transformację rolnictwa w kierunku bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości, zgodnie z flagową polityką UE dotyczącą żywności – strategią Od Pola do Stołu. Jednak wzrost inflacji i drastyczne zwiększenie cen nawozów i pasz na skutek inwazji Rosji na Ukrainę doprowadziły do ograniczenia budżetu w ostatnich miesiącach.

Odrzucenie propozycji większego finansowania WPR

Niektórzy interesariusze, w tym komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski, domagają się większej puli środków na kolejny okres finansowania. Jednak Timmermans stanowczo odrzucił tę propozycję, zaznaczając, że za większym finansowaniem WPR opowiada się tylko "bardzo ograniczona grupa osób". Zauważył również, że odbudowa Ukrainy pochłonie znaczną część budżetu UE, co stanowi dodatkowy argument przeciwko zwiększeniu funduszu dla rolnictwa.

Dyskusja w toku

Kwestia budżetu dotyczącego dopłat rolnych pozostaje przedmiotem dyskusji, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane z uwzględnieniem różnych czynników, takich jak efektywność wykorzystania obecnych środków oraz potrzeby odbudowy innych sektorów gospodarki. Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie przyszłej puli środków dla rolnictwa należy do państw członkowskich UE.