Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ceny mleka. Niespodziewany zwrot akcji
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.10.2023 17:20

Ceny mleka. Niespodziewany zwrot akcji

krowa na pastwisku
unsplash.com

Ostatnie miesiące nie były łaskawe dla polskiego rynku mleczarskiego, ale nadeszły zmiany, które mogą odwrócić niekorzystny trend. Główne Urząd Statystyczny prezentuje dane, z których wynika, że sytuacja zaczyna się poprawiać. Po długim okresie niepewności producenci mleka wreszcie mogą odetchnąć z ulgą – ceny mleka zaczynają rosnąć.

GUS o cenie mleka w skupach we wrześniu 2023 roku

Średnia cena skupu mleka w Polsce we wrześniu 2023 r. wyniosła 188,38 zł/hl – podają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. To o 0,9 proc. więcej niż w sierpniu 2023 r. Choć to z pewnością dobra wiadomość, warto zauważyć, że cena pozostaje niższa niż rok wcześniej o 24,5 proc. Ponieważ jesień zazwyczaj cechuje się podwyżkami cen w skupach mleka, producenci mogą liczyć na umacnianie się pozytywnej tendencji dalszego wzrostu wartości mleka. 

Ceny mleka. Różnice między regionami

Ceny mleka w poszczególnych regionach Polski prezentują zróżnicowany krajobraz. Najwyższe stawki odnotowano w województwach podlaskim (200,39 zł/hl), mazowieckim (187,82 zł/hl) i lubuskim (187,64 zł/hl), podczas gdy najniższe ceny obowiązywały w małopolskim (177,62 zł/hl), łódzkim (179,18 zł/hl) i kujawsko-pomorskim (180,26 zł/hl). Województwo podlaskie utrzymuje się na pozycji lidera cen mleka, ale małopolskie plasuje się na końcu rankingu.

Jesień czasem nadziei dla mleczarzy

Mimo niewielkich różnic w danych GUS i informacjach z rynku, można zauważyć, że niektóre mleczarnie już podjęły kroki w celu zatrzymania spadku cen, m.in. poprzez tzw. mrożenie stawek. Oczekujemy, że nadchodzące tygodnie przyniosą kolejne pozytywne zmiany, które będą korzystne dla producentów mleka w Polsce. Czy nadszedł czas na stałe odbicie na rynku mleczarskim?

 

 

źródło: GUS, farmer.pl

 

 

Tagi: GUS