Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Maliny za bezcen, straty suszowe i mokra kukurydza. MRiRW ma rozwiązania
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.08.2023 16:53

Maliny za bezcen, straty suszowe i mokra kukurydza. MRiRW ma rozwiązania

szef MRiRW Robert Telus
MRiRW

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus, wraz z ekspertami, przedstawił serię nowych inicjatyw mających na celu wsparcie rolników w obliczu wyzwań związanych z klęskami żywiołowymi oraz problemami rynkowymi. Podjęte decyzje obejmują m.in. wsparcie dla hodowców malin, pomoc finansową dla rolników dotkniętych opóźnieniami w płatnościach za mokrą kukurydzę oraz rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych. Minister przedstawił także postępy w ekspansji polskich produktów rolnych na międzynarodowe rynki.

Skup malin: działania na rzecz rolników

Minister Telus na konferencji zorganizowanej 22 sierpnia 2023 roku zapowiedział, że dwie spółki skarbu państwa wznowią wkrótce skup malin, wychodząc naprzeciw potrzebom ich producentów. Jak podkreślił, dotychczasowe doświadczenia związane z malinami wiosennymi utwierdzają Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w przekonaniu, że proponowana inicjatywa będzie skuteczna, zapewniając rolnikom wsparcie w kontekście obecnych wyzwań rynkowych.

Mokra kukurydza. Wsparcie dla producentów

Rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym dla rolników, którym firmy nie zapłaciły za mokrą kukurydzę. Wsparcie będzie sięgać 80 proc. wartości wystawionej faktury. Termin składania wniosków o skup mokrej kukurydzy został wydłużony do 29 września 2023 roku, jednak decyzja ta oczekuje jeszcze na zatwierdzenie Komisji Europejskiej.

Rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w kontekście strat suszowych

Minister Robert Telus ogłosił zgodę na rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w ocenie strat suszowych. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie, o które apelowali rolnicy, szczególnie hodowcy krów mlecznych. Zatwierdzenie tej decyzji przez Komisję Europejską umożliwi bardziej precyzyjną i sprawiedliwą ocenę strat, co przyniesie korzyści całej branży rolniczej.

Nowe rynki zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra ogłosił pozytywne efekty pracy polskich służb w kontekście ekspansji na nowe rynki zbytu. Wołowina polska uzyskała dostęp do rynków w Turcji i Tajlandii, a także trafi do konsumenta chińskiego i wietnamskiego. Filipiny zgodziły się na regionalizację w przypadku polskiego drobiu, co otwiera jeszcze szersze perspektywy dla naszych produktów na azjatyckich rynkach.

Minister Telus zaznaczył, że przedstawione na konferencji działania stanowią część szerszego planu wsparcia rolnictwa w obliczu trudności, mając na celu umocnienie sektora rolno-spożywczego Polski i dbałość o dobrostan rolników.


 

źródło: MRiRW