Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny zbóż nie napawają optymizmem. Znamy najnowsze stawki
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 14.01.2024 19:02

Ceny zbóż nie napawają optymizmem. Znamy najnowsze stawki

wysyp zboża
Pixabay/couleur

Końcówka drugiego tygodnia stycznia nie przyniosła specjalnych zmian na rynku zbożowym. Na dworze mróz i śnieg a w skupach zastój. Jak trwające obecnie mrozy wpływają na obecne ceny? Przedstawiamy najnowsze wartości zbóż z dnia 12.01.2024r.
 

Marazm cen zbóż trwa. Rolnicy są zaniepokojeni

"Nowy rok przyniósł niewielkie zmiany w notowaniach zbóż. Cały czas cena pszenicy konsumpcyjnej utrzymuje się na poziomie grudniowym – średnio 930-940 z/t. Na początku roku popyt na zboża był  niewielki. Wiele zakładów dopiero w tym tygodniu rozpoczęło normalną produkcję. Mrozy i trudne warunki atmosferyczne wpłynęły na opóźnienie w załadunku samochodów i w utrzymaniu terminowości dostaw. Ziarno zbóż można jednak sprzedać do portów na bieżącą dostawę. Dużo jest też zapytań ofertowych od strony zachodnich sąsiadów. Zainteresowanie handlujących skupia się po stronie zbóż paszowych. Tym samym ceny wzrosły o 10-20 zł/t  "– mówi o aktualnej sytuacji na rynku Renata Barczyk z PHU Start dla portalu "ceny rolnicze.pl"

Kłopoty z rozliczaniem energii z fotowoltaiki. Jest głos z ministerstwa

Kiedy można spodziewać się podwyżek zboża?

Chociaż w skupach ciągły brak ożywienia a sprzedający czekają na ocieplenie, to mimo wszystko skupujący nie planują obniżyć cen. 

Nie widać także większych chęci do podwyżek z ich strony. Nie sprzyjają temu też ruchy na giełdach światowych. Na giełdzie Matif, ( czyli najważniejszej europejskiej giełdzie obrotu płodów rolnych, od której zależą ceny pszenicy konsumpcyjnej, rzepaku, czy kukurydzy na europejskim i oczywiście polskim rynku) pszenica ponownie znalazła się poniżej 220 euro za tonę. W obecnej sytuacji ciężko prognozować kiedy i czy nastąpią jakiekolwiek podwyżki cenowe na naszym rynku. 

Cena pszenicy o zawartości białka 14 % w portach maksymalnie wynosi 1060zł/t, w innych częściach kraju ta cena jest sporo niższa i zaczyna się od 750 zł za tonę. Ceny oczywiście różnią się w zależności od regionu Polski, najdrożej jest zazwyczaj na północy i północnym zachodzie a najmniej zapłacimy za pszenicę na południowym wschodzie.  Cena pszenicy paszowej oscyluje w granicach od 650 zł do 830 zł za tonę. 

Ile obecnie zapłacimy za tonę jęczmienia czy żyta

  • Jęczmień paszowy- od 580 zł/t do maksymalnie 790zł/t;
  • Jęczmień konsumpcyjny - od 600zł/t do nawet 840zł/t;
  • Pszenżyto- od 580 zł/t do maksymalnie 750 zł/t;
  • Żyto konsumpcyjne- od 530 zł/t do 670 zł/t; 
  • Żyto paszowe- od 490 zł/t do 620 zł/t;
  • Rzepak- od 1650 zł/t do maksymalnie 1850zł/t;
  • Kukurydza- od 630 zł/t do 760 zł/t  (wzrost minimalnej stawki o 10 zł na tonie)
Tagi: Skup zboża