RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Czy warto inwestować w kozy? Rozwiewamy wątpliwości
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 26.04.2023 07:00

Czy warto inwestować w kozy? Rozwiewamy wątpliwości

None
unsplash.com

W Polsce coraz większa liczba rolników decyduje się na inwestycję w kozy. Nic dziwnego – wysokiej jakości kozie mięso i mleko cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. W naszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych powodów, dla których inwestycja w hodowlę kóz może być opłacalna.

Niesamowite właściwości koziego mięsa i mleka

Kozy są zwierzętami, które są relatywnie łatwe w codziennej pielęgnacji. Charakteryzują się sporą wytrzymałością fizyczną i łagodnym usposobieniem. Zwierzęta te dostarczają człowiekowi dwóch cennych produktów: mięsa i mleka. Ponieważ wśród konsumentów w Polsce nadal najpopularniejsze są wyroby wołowe lub wieprzowe, produkty pochodzące od kóz uchodzą za droższe i bardziej ekskluzywne.

Kozie mięso jest lekkie i ma bardzo delikatny smak. Ma też niską zawartość tłuszczu, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które dbają o swoją dietę. Charakterystyczne w smaku kozie mleko zawiera z kolei mniej laktozy niż mleko krowie – z tego względu jest dobrym wyborem dla osób z lekką nietolerancją laktozy. Co więcej, kozie mleko jest również bogate w witaminy i minerały, takie jak wapń, fosfor i witamina A. W sklepach coraz częściej można spotkać pyszne sery z mleka koziego. 

Ile kóz potrzeba, aby wygenerować zysk?

Minimalna liczba kóz, która jest potrzebna do osiągnięcia określonego dochodu, zależy od wielu czynników takich jak koszty utrzymania, ilość sprzedanego mleka i mięsa oraz aktualne ceny na rynku. Uśredniając, w Polsce minimalna liczba kóz, która pozwala na uzyskanie zysku, wynosi około 10-15 zwierząt.

Potencjalne zagrożenia dla stada. Choroby kóz

Kozy, choć są stosunkowo wytrzymałymi zwierzętami, mogą niestety zapadać na różne choroby. Na szczęście przy odpowiedniej wiedzy ze strony właściciela większości przypadków można łatwo zapobiegać. 

Najczęstszymi chorobami u dorosłych kóz są choroby zakaźne, takie jak gruźlica i salmonella. Młode kozy cierpią najczęściej na dolegliwości układu trawiennego i oddechowego. Mogę być one narażone np. na zatrucia pokarmowe, powodujące biegunkę, wymioty i odwodnienie. Pasożyty takie jak glisty, tasiemce czy wszy mogą również doprowadzać do problemów trawiennych i osłabić odporność organizmu młodej kozy. Z kolei zwierzęta starsze są podatne m.in. na artretyzm, choroby zębów, nowotwory, a także dolegliwości metaboliczne (np. cukrzyca) i choroby dróg oddechowych.

Czy warto inwestować w hodowlę kóz?

Hodowla kóz może być opłacalną inwestycją dla rolników. Kozie mięso i mleko mają wiele wartości odżywczych i cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Warto jednak pamiętać, że hodowla kóz wymaga odpowiedniej wiedzy i zaangażowania ze strony właściciela zwierząt. Zajęcie to może być dobrym wyborem dla rolników, którzy chcą poszerzyć swoją aktualną działalność i pozyskać nowych klientów. Kozie mięso i mleko mogą być sprzedawane na rynku lokalnym, ale również w większych sklepach i sieciach handlowych. 

Tagi: Koza Mleko Mięso