Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dochód z hektara przeliczeniowego podwyższony. Rolnicy wystosowali żądania
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 30.01.2024 13:13

Dochód z hektara przeliczeniowego podwyższony. Rolnicy wystosowali żądania

bela siana/kalkulatorowe obliczenia
Pixabay/Bru-nO, Pixabay/shotput

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko.
 

GUS podniósł wskaźniki dochodowe rolnikom

Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła kroki w związku z podwyższonym przez Główny Urząd Statystyczny (21 września 2023 roku) dochodem z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego. Przypomnijmy, że dochód ogłoszony przez GUS we wrześniu ubiegłego roku wynosił 5 549 zł, czyli o 2 200 zł więcej niż w 2022 roku.

Niestety taka kwota obowiązywać będzie również i w 2024 roku, co spotkało się z niezadowoleniem rolników.  W związku z tym KRIR zwróciła się do ministra Czesława Siekierskiego o rozpoczęcie rozmów w tym zakresie. 

Zdaniem rolników, metodyka ustalania wskaźnika nie nadąża za realiami prowadzenia gospodarstw rolnych. Wskaźnik przeciętnego dochodu został obliczony przez GUS za 2022 r., a będzie stosowany w 2024 roku. W tym czasie ceny produktów rolnych znacznie spadły, a koszty produkcji pozostały na wysokim poziomie i z tego powodu ceny uzyskiwane realnie przez rolników często nie pokrywają kosztów. Gospodarstwa ponoszą straty, czego nie odzwierciedla wysokość wskaźnika” – tłumaczy samorząd rolniczy dla portalu "agropolska.pl".

Ostatnie dni na wykonanie tego zabiegu w ogrodzie. Tylko wtedy drzewa przetrwają

Do czego wyliczany jest dochód z ha przeliczeniowego

Jak powszechnie wiadomo, pensja rolnika wyliczana jest zupełnie inaczej, niż ludzi pracujących w oparciu o umowę o pracę. W dużej mierze zarobki rolników różnią się od siebie, w zależności od wielkości gospodarstwa, rodzaju produkcji czy uwarunkowania klimatycznego i rynkowego w danym okresie. Te zależności są poddane analizie i oszacowane przez GUS, który co roku jesienią wylicza nowy dochód z hektara. Tylko komu i po co potrzebne są te dane? 

Przeciętny dochód przeliczeniowy z 1 ha, potrzebny jest do ubiegania się chociażby o przyznanie kredytu w banku, ale również jako podstawa do wyliczenia świadczeń rodzinnych czy pomocy dla studentów w formie stypendium. 

Placówki, takie jak GOPS potrzebują danych o dochodzie na osobę, by potem hektary gospodarstwa danego rolnika pomnożyć przez wskazaną kwotę przez GUS (5549 zł) aby następnie podzielić przez ilość 12 miesięcy oraz liczbę osób w rodzinie. Tak zostaje obliczony miesięczny dochód na osobę. 
 

Apel Izb Rolniczych do resortu rolnictwa

Podniesienie dochodu przeliczeniowego z 1 ha o ponad 2 tysiące jest oburzające dla rolników, którzy żądają zmian w trybie natychmiastowym. KRIR wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem, w którym zawarte są postulaty mające na celu wprowadzenie koniecznych zmian wyliczeń dochodu z 1 ha przeliczeniowego oraz metodzie zbierania danych, który nie odzwierciedla aktualnych realiów w gospodarstwach rolnych. 

Wskaźnik przeciętnego dochodu został obliczony przez GUS za 2022 r., a będzie stosowany w 2024 roku. W tym czasie ceny produktów rolnych znacznie spadły, a koszty produkcji pozostały na wysokim poziomie i z tego powodu dochody uzyskiwane realnie przez rolników często nie pokrywają kosztów i gospodarstwa ponoszą straty, czego nie odzwierciedla wysokości wskaźnika - tłumaczy samorząd rolniczy 

W związku z dynamicznymi zmianami wyliczeń dochodu z 1 ha na przestrzeni lat, sprawdziliśmy jakie stawki obowiązywały od 2013 roku do chwili obecnej. 

  • 2022 r. - 5549 zł
  • 2021 r. - 3288 zł
  • 2020 r. - 3819 zł
  • 2019 r. - 3244 zł
  • 2018 r. - 2715 zł
  • 2017 r. - 3399 zł
  • 2016 r. - 2577 zł
  • 2015 r. - 1975 zł
  • 2014 r. - 2506 zł
  • 2013 r. - 2869 zł