Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dopłaty do nawozów. Ile milionów trafiło na polską wieś?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 15.09.2023 19:33

Dopłaty do nawozów. Ile milionów trafiło na polską wieś?

ciągnik
unsplash.com

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dotychczas na konta polskich rolników w wyniku dofinansowania do nawozów mineralnych trafiły ponad 732 miliony złotych. To odpowiedź na trudności finansowe wywołane agresją Rosji na Ukrainę. Program, który skupia się na wsparciu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych, cieszy się popularnością w sektorze rolnictwa.

 

 

Wsparcie na kontach rolników

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) 11 września 2023 r. był dniem, w którym pierwsze środki z dofinansowania do nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego i wapna nawozowego zawierającego magnez) trafiły na konta rolników w Polsce. W ramach tego programu złożono łącznie 351 tys. wniosków. Wsparcie skierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych, które zmagały się z trudnościami finansowymi spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę.

Warunki uczestnictwa w programie

Przepisy wymagały od rolników, ubiegających się o dofinansowanie, spełnienia kilku kryteriów. Oprócz bycia mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, rolnik musiał złożyć wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadać numer identyfikacyjny nadany w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dofinansowanie na nawozy zakupione w określonym przedziale czasowym

Celem programu jest wsparcie zakupu nawozów mineralnych innego rodzaju niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Zakupy te musiały zostać dokonane w okresie od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r. Istotne jest, że podmiot sprzedający nawozy musi prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik zobowiązany jest dołączyć do wniosku kopie faktur lub inne dokumenty potwierdzające zakup.

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR