Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Glifosat będzie wycofany? Wkrótce oświadczenie UE
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 04.07.2023 11:00

Glifosat będzie wycofany? Wkrótce oświadczenie UE

traktor na polu
unsplash.com

Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.

Wyniki oceny stosowania glifosatu w lipcu

10 maja 2019 r. Komisja Europejska wyznaczyła cztery państwa członkowskie (Francję, Węgry, Holandię i Szwecję), działające wspólnie na rzecz oceny glifosatu w sektorze rolnym. 

Po kontroli dokumentacji 15 czerwca 2021 r. grupa przedłożyła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) raport w tej sprawie. Ze względu na znaczną liczbę nowych informacji uzyskanych w ramach konsultacji społecznych, grupa czterech wymienionych państw stwierdziła, że potrzebuje więcej czasu do przedstawienia zaktualizowanego projektu sprawozdania z oceny odnowienia. Jak podaje portal agrarheute.com, w lipcu 2023 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ma ostatecznie zakończyć proces oceny glifosatu.

Proces decyzyjny Komisji Europejskiej do grudnia 2023

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności chce dokładnie przyjrzeć się wszystkim ewentualnym zagrożeniom, jakie glifosat może stwarzać dla ludzi, zwierząt czy środowiska. Wnioski opracowane przez EFSA mają być gotowe już w lipcu. Następnie mają one trafić do Dyrekcji Generalnej UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Cały proces analizy wpływu glifosatu na organizmy żywe i żywność ma rozstrzygnąć się najpóźniej do grudnia 2023 r., czyli do momentu wygaśnięcia rozporządzenia wykonawczego przedłużającego zatwierdzenie wykorzystania glifosatu przez rolników.

Kwestia konkurencyjności i znaczenie rejestracji glifosatu

Zdaniem instytucji branżowych odnowienie rejestracji glifosatu w Unii Europejskiej jest niezbędne, by utrzymać na obecnym poziomie konkurencyjność wobec innych krajów spoza Unii. Tym bardziej, gdy w grę wchodzą ekoschematy z elementami uproszczonej uprawy gleby, gdzie glifosat często staje się niezbędnym środkiem.

Decyzja dotycząca dalszego zezwolenia na stosowanie glifosatu będzie miała istotne konsekwencje dla rolnictwa w UE. Rolnicy, organizacje branżowe i eksperci z niecierpliwością oczekują wyników oceny EFSA oraz ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej, która powinna zapewnić równowagę między ochroną zdrowia i środowiska, a konkurencyjnością sektora rolniczego.