Wsparcie dla hodowców drobiu. Sprawdź wstępne podsumowanie naboru wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała niedawno wstępne podsumowanie naboru wniosków dla hodowców drobiu. Sprawdź, jaką popularnością cieszyły się poszczególne kategorie wniosków.
Podsumowanie naboru
Jak podaje komunikat, do 30 czerwca 2023 r. o wsparcie mogli się ubiegać producenci jaj i mięsa drobiowego, którzy prowadzili gospodarstwo w latach 2019-2021 i ponieśli starty z powodu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Oddziały regionalne ARiMR zarejestrowały dotychczas 438 wniosków.
ARiMR przyjmował wnioski o dofinansowanie między 9 a 30 czerwca 2023 r. Z racji tego, iż nabór prowadzony był m.in. drogą listowną, eksperci nie są w stanie podać końcowych danych dotyczących liczby złożonych wniosków. Na szczegółowe dane trzeba więc jeszcze poczekać.
Udział poszczególnych wniosków
Przypominamy, że wszyscy producenci rolni, którzy w okresie od 29 grudnia 2019 r. do 13 maja 2020 r., bądź od 24 listopada 2020 r. do 28 lipca 2021 r. prowadzili gospodarstwo na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym ptasią grypą, mogli się ubiegać o wsparcie z tytułów strat wymienionych w regulaminie wsparcia finansowego.
Wśród wniosków przyjętych przez ARiMR zostało dotychczas wyróżnionych:
- 10 wniosków z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych,
- 7 wniosków z tytułu strat w produkcji jaj spożywczych,
- 370 wniosków z tytułu niepodejmowania produkcji w gospodarstwie,
- 46 wniosków z tytułu sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie,
- 5 wniosków związanych z wydłużonymi okresami tuczu.
Jakie warunki musiał spełnić beneficjent
Jak podaje ARiMR, wśród warunków, które musiała spełnić osoba ubiegająca się o to dofinansowanie, były też wymogi położenia gospodarstwa w rejonie występowania, w wymienionych przedziałach czasowych, ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Dodatkowo beneficjenci musieli przestrzegać przepisów stosowania środków do zwalczania tej choroby. ARiMR przypomina również, iż hodowcy drobiu mogli się ubiegać o wyłącznie jeden z wymienionych rodzajów pomocy finansowej.
Źródło: gov.pl