RolnikInfo.pl
Grzegorz Puda - rolnictwo

YouTube/Sejm RP/ Wideokonferencja "Europa Karpat" - niedziela 28 lutego 2021 r.

Grzegorz Puda o małych gospodarstwach rolnych. Wyścig na intensywność i skalę produkcji nie jest rozwiązaniem

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Na wideokonferencji "Europa Karpat" w niedzielę 28 lutego obecny był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania Grzegorz Puda został poproszony o wypowiedź na temat globalizacji świata w kontekście małych producentów rolnych i małych gospodarstw rolnych, a także o to, jak Puda, jako Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza walczyć o przestrzeń do produkcji rolniczej, by była powiększana.

- Jeżeli chodzi o globalizację, to ogłoszony w 2014 roku w Rzymie raport organizacji ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa wskazuje, że to właśnie rodzinne gospodarstwa rolnicze dostarczają światu ponad 80% żywności, wykorzystując około 75% gruntów. Zdaniem ekspertów rolnictwo rodzinne jest w stanie sprostać coraz większej produkcji żywności przy kurczących się zasobach gruntów upranych i wody. (...) by sprostać temu wyzwaniu muszą mieć równy dostęp do nowoczesnej agrotechniki i do nowoczesnego rozwijającego się rynku - przekazał Grzegorz Puda podczas wideokonferencji.

Rodzinne gospodarstwa 

- Gospodarstwa rodzinne to małe, średnie gospodarstwa o kapitale zrównoważonym, czyli takie gospodarstwa z zasobami pracy, a ich duża samowystarczalność i mała zależność od zewnętrznych dostawców, powoduje, że jest to gwarantem zdrowej, nieprzetworzonej, naturalnej i bogatej w naturalne składniki, o wysokich walorach odżywczych i smakowych żywności na naszych europejskich stołach - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Jak przekonywał Grzegorz Puda, właśnie ze względu na to, rolnictwo rodzinne stanowi część "ekosystemu". 

- Przestrzeń produkcyjna w tych gospodarstwach funkcjonuje, jako "ekosystem", połączenie produkcji roślinnej i zwierzęcej w tych gospodarstwach zapewnia produkcję obornika, jako nawozu dla produkcji roślinnej, dzięki czemu ograniczona jest potrzeba nawożenia chemicznego i mineralnego - zaznaczył.

Grzegorz Puda: "Trzeba skupiać się na małych i średnich gospodarstwach"

- Zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe cele gospodarowania gospodarstw rodzinnych mają jednakową wagę. Produkcja w tych gospodarstwach, co warto podkreślić, stanowi cykl zamknięty, co skutkuje ograniczeniem, bardzo często nawet brakiem odpadów, a możliwość wykorzystania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego sprzyja przecież dbałości o środowisko - dodał szef MRiRW.

Gospodarstwa rodzinne obecnie dominują na terenie Karpat, jednak, jak zauważył Grzegorz Puda, stopniowe przejmowanie lokalnych rynków żywności przez globalne koncerny, powoduje, że małe gospodarstwa tracą swój rynek zbytu. 

- Gospodarstwa rodzinne, to także taki dostawca wysokiej jakości surowca do małych lokalnych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, zarówno gospodarstwa rodzinne, jak i gospodarstwa lokalne, zapewniając miejsca pracy, zapobiegają wyludnianiu się obszarów produkcji rolnej. Tworzą się krótkie łańcuchy dostaw, dzięki czemu ani surowa żywność, ani ta przygotowana do spożycia, nie musi być transportowana na prawie 180 km, jak jest to średnio w Unii Europejskiej. Niższe koszty transportu, to duża rezerwa zarówno rolniczych dochodów, jak i bardziej rozsądnych cen dla konsumentów. Myślę, że element globalizacji, jest w tej chwili takim elementem, od którego już odchodzimy, był pościgiem za czymś, czego nie udało się dogonić. Myśmy cały czas gonili pewnego króliczka, no ale wszyscy wiemy, że akurat ten element covidowy, ta pandemia pokazała, że to jest droga donikąd. Trzeba skupiać się na małych i średnich gospodarstwach - dodał Grzegorz Puda.

fot. Grzegorz Puda/ Twitter 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >