RolnikInfo.pl
Sławomir Izdebski - kongres rolników rp

Adrian Grycuk/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0 PL)

Izdebski zaapelował o dymisję Pudy i ostateczne wycofanie się z "piątki dla zwierząt"

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wczoraj, 25 marca bieżącego roku odbył się VII Kongres Rolnictwa organizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Podczas spotkania omawiano najważniejsze kwestie, które dotyczą rolników i rolnictwa, czyli kwestie związane z afrykańskim pomorem świń, polskim Planem Strategicznym WPR, pandemią, czy z Zielonym Ładem. Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR na Kongresie zabrał głos w sprawie "piątki dla zwierząt". Zaapelował także do premiera Mateusza Morawieckiego, by minister rolnictwa został zdymisjonowany.

Sławomir Izdebski podczas Kongresu Rolników, odniósł się do "piątki dla zwierząt", która miałaby być odpowiedzialna za likwidację "dochodowych branż gospodarki rolnej", czyli np. mowa o hodowli zwierząt futerkowych. Zdaniem przewodniczącego dzięki solidarności polskich rolników, rząd zdecydował się wycofać z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jednak chociaż prace legislacyjne obecnie nie są prowadzone, nie oznacza to, że sprawa nie zostanie kiedyś przywrócona. 

- Domagamy się natychmiastowego odstąpienia od tych zapisów - zaznaczył Izdebski, przedstawiając jeden z postulatów rolników. 

Innym z postulatów rolników, o które zaapelowano do premiera, jest kwestia oddłużania rolnictwa. Dziś, kiedy komornik przeprowadza egzekucje komornicze, rozpoczyna się prawdziwy dramat dla rolników, którzy często w takich sytuacjach tracą np. maszyny rolnicze, dzięki którym do tej pory udawało im się zarabiać na swoje utrzymanie. Jednak nie chodzi jedynie o maszyny, bo jak zauważył Izdebski, sprawa dotyczy także licytacji całych gospodarstw. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Apelujemy do premiera, by wprowadził zmiany do ustaw oddłużeniowych. Trzeba stworzyć takie warunki, by rolnikowi pomóc, a oddłużenie - to pomocna dłoń - zaapelował Izdebski.

Wśród obecnych podczas VII Kongresu Rolników RP nie zabrakło posłów partii Konfederacja i przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Lasów Państwowych. Zabrakło jednak ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy, co założył i skrytykował Sławomir Izdebski. Podczas Kongresu przewodniczący OPZZRiOR zaapelował do Mateusza Morawieckiego o dymisję Grzegorza Pudy.

Co dalej z "piątką dla zwierząt"? 

Projekt "piątki dla zwierząt", czyli nowelizacji ustawy ochronie zwierząt został przestawiony przez Jarosława Kaczyńskiego i szefa Forum Młodych PiS Michała Moskala na początku września 2020 roku. Wśród zapisów ustawy znalazły się zapisy zakazujące hodowli futerkowej i uboju rytualnego. Propozycja wywołała falę oburzenia i protestów wśród rolników i przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Ostatecznie nowela została uchwalona przez Sejm, po czym trafiła do Senatu. Jednak prace nad ustawą nie zostały wznowione. Jednak z tyłu głowy wszyscy mieli w pamięci, że prace mogą w końcu powrócić.

Już na początku lutego, głos w sprawie prac nad nowelizacją zabrała marszałek sejmu, Elżbieta Witek, która stwierdziła, że ustawa będzie procedowana, gdy "będzie na to czas".  W połowie marca Robert Telus przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i poseł PiS podczas rozmowy na antenie radia RMF FM odniósł się do "piątki dla zwierząt", kilkukrotnie powtarzając, że "sprawa została już zamknięta", o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 17 marca podczas spotkania z członkami Prezydium Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Grzegorz Puda powiadomił także, że prace nad nowelizacją "nie będą kontynuowane". 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, które jest organizatorem Kongresu Rolnictwa, zostało założone w 2007 roku z inicjatywy Sławomira Izdebskiego. OPZZRiOR rozwija swoją działalność i skupia dookoła siebie coraz większą ilość członków. Porozumienie prowadzi aktywne działania na rzecz rolników i włącza się w akcje polityczno-społeczne. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy, OPZZRiOR

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >