Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Izdebski zaapelował o dymisję Pudy i ostateczne wycofanie się z "piątki dla zwierząt"
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Izdebski zaapelował o dymisję Pudy i ostateczne wycofanie się z "piątki dla zwierząt"

Sławomir Izdebski - kongres rolników rp
Adrian Grycuk/Wikipedia/(CC BY-SA 3.0 PL)

Sławomir Izdebski podczas Kongresu Rolników, odniósł się do "piątki dla zwierząt", która miałaby być odpowiedzialna za likwidację "dochodowych branż gospodarki rolnej", czyli np. mowa o hodowli zwierząt futerkowych. Zdaniem przewodniczącego dzięki solidarności polskich rolników, rząd zdecydował się wycofać z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Jednak chociaż prace legislacyjne obecnie nie są prowadzone, nie oznacza to, że sprawa nie zostanie kiedyś przywrócona. 

- Domagamy się natychmiastowego odstąpienia od tych zapisów - zaznaczył Izdebski, przedstawiając jeden z postulatów rolników. 

Innym z postulatów rolników, o które zaapelowano do premiera, jest kwestia oddłużania rolnictwa. Dziś, kiedy komornik przeprowadza egzekucje komornicze, rozpoczyna się prawdziwy dramat dla rolników, którzy często w takich sytuacjach tracą np. maszyny rolnicze, dzięki którym do tej pory udawało im się zarabiać na swoje utrzymanie. Jednak nie chodzi jedynie o maszyny, bo jak zauważył Izdebski, sprawa dotyczy także licytacji całych gospodarstw. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- Apelujemy do premiera, by wprowadził zmiany do ustaw oddłużeniowych. Trzeba stworzyć takie warunki, by rolnikowi pomóc, a oddłużenie - to pomocna dłoń - zaapelował Izdebski.

Wśród obecnych podczas VII Kongresu Rolników RP nie zabrakło posłów partii Konfederacja i przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Lasów Państwowych. Zabrakło jednak ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy, co założył i skrytykował Sławomir Izdebski. Podczas Kongresu przewodniczący OPZZRiOR zaapelował do Mateusza Morawieckiego o dymisję Grzegorza Pudy.

Co dalej z "piątką dla zwierząt"? 

Projekt "piątki dla zwierząt", czyli nowelizacji ustawy ochronie zwierząt został przestawiony przez Jarosława Kaczyńskiego i szefa Forum Młodych PiS Michała Moskala na początku września 2020 roku. Wśród zapisów ustawy znalazły się zapisy zakazujące hodowli futerkowej i uboju rytualnego. Propozycja wywołała falę oburzenia i protestów wśród rolników i przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Ostatecznie nowela została uchwalona przez Sejm, po czym trafiła do Senatu. Jednak prace nad ustawą nie zostały wznowione. Jednak z tyłu głowy wszyscy mieli w pamięci, że prace mogą w końcu powrócić.

Już na początku lutego, głos w sprawie prac nad nowelizacją zabrała marszałek sejmu, Elżbieta Witek, która stwierdziła, że ustawa będzie procedowana, gdy "będzie na to czas".  W połowie marca Robert Telus przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i poseł PiS podczas rozmowy na antenie radia RMF FM odniósł się do "piątki dla zwierząt", kilkukrotnie powtarzając, że "sprawa została już zamknięta", o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 17 marca podczas spotkania z członkami Prezydium Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Grzegorz Puda powiadomił także, że prace nad nowelizacją "nie będą kontynuowane". 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, które jest organizatorem Kongresu Rolnictwa, zostało założone w 2007 roku z inicjatywy Sławomira Izdebskiego. OPZZRiOR rozwija swoją działalność i skupia dookoła siebie coraz większą ilość członków. Porozumienie prowadzi aktywne działania na rzecz rolników i włącza się w akcje polityczno-społeczne. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy, OPZZRiOR