Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny
Wykopki, czas zbioru roślin okopowych, zaczyna się w Polsce na początku jesieni. Nieodzownym narzędziem wykorzystywanym do prac polowych w tym okresie są kombajny ziemniaczane, które dają rolnikom sporą oszczędność czasu i sił.
Spośród kombajnów stosowanych do zbioru roślin okopowych znane są maszyny typu Bolko, Anna i Grimme. Czym charakteryzują się poszczególne marki wymienionych maszyn? W którą warto zainwestować? Na wszelkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Wykopki w gospodarstwie. Dobór kombajnu ma kluczowe znaczenie
Choć różne odmiany ziemniaków zbiera się w różnych okresach w sezonie, to za czas wykopków w Polsce tradycyjnie uznaje się ostatnie tygodnie września, czyli początek kalendarzowej jesieni.
Warto podkreślić, że choć termin wykopki przywodzi na myśl przede wszystkim zbiór ziemniaków, to w rzeczywistości określenie to dotyczy zbioru wszelkiego rodzaju roślin okopowych ,do których należą również buraki, marchew, brukwie czy rzepy.
Kluczowe znaczenie dla przebiegu zbiorów plonów ma wybór odpowiednich maszyn. Współcześnie rolnicy mogą korzystać z dobrodziejstw zaawansowanej techniki i specjalistycznych kombajnów do zbiorów warzyw okopowych.
Jak wygląda kombajn do ziemniaków? Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Kombajny doczepiane i samojezdne
Kombajn ziemniaczany umożliwia szereg czynności, które w przeszłości wykonywały oddzielne maszyny lub które przeprowadzane były ręcznie. Współczesne maszyny nie tylko wykopują bulwy z gleby, ale też oddzielają od nich łęciny, pozbywają się kamieni, a zebrane warzywa gromadzą w specjalnym pojemniku.
Warto mieć na uwadze, że kupując kombajn ziemniaczany, maszyna może być wykorzystywana do zbioru innych roślin okopowych takich jak marchew, burak ćwikłowy, cebula i pietruszka.
Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Wiele zależy od budżetu, jakim dysponuje rolnik, a także od oczekiwań względem parametrów technicznych w przeliczeniu na posiadane grunty. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że maszyny tego typu mogą być jedno-, dwu-, trzy- i czterorzędowe. Kombajn może posiadać zbiornik na warzywa, lecz nie jest to element obligatoryjny - wtedy, kiedy maszyna nim nie dysponuje, w trakcie wykopu ziemniaków towarzyszyć musi traktor z przyczepą, do których wrzucane są zebrane plony. Kombajny mogą być również doczepiane do ciągników, choć dostępne są również modele samobieżne (zwane również samojezdnymi).
Kombajn do ziemniaków Anna
Jednym z najpopularniejszych modeli kombajnów do ziemniaków jest Anna, produkowana przez niemiecką firmę Hassia. Jakie cechy posiada kombajn Anna? Jest to maszyna o atrakcyjnej, niezbyt wysokiej cenie, która charakteryzuje się nieskomplikowaną budową wewnętrzną. Dzięki temu ewentualne naprawa awarii nie stanowi większego problemu. Dodatkowym plusem jest fakt, że rozmaite części wymienne do Anny są łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych ceny używanego kombajnu ziemniaczanego Anna zaczynają się od blisko 5000 złotych. Najdroższe z nich wyceniane są na około 12 000 złotych.
Kombajn do ziemniaków Bolko
Kombajn Bolko produkowany przez markę Unia jest kolejną z maszyn, którą można często spotkać na polach polskich rolników w sezonie wykopków. Wielu gospodarzy z pewnością zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że ogromną zaletą opisywanych pojazdów jest ich uniwersalność. Przy zakupie dodatkowych elementów kombajn ziemniaczany Bolko zamienia się w maszynę do zbioru m.in. buraków i marchwi. Minusem jest tutaj problematyczność w przypadku awarii - nieco bardziej skomplikowana budowa wewnętrzna maszyny sprawia, że najlepiej zrezygnować z samodzielnych prób naprawy i oddać kombajn do specjalistycznego serwisu.
Kombajn do ziemniaków Grimme
W 1861 roku powstała niemiecka rodzinna firma Grimme, która specjalizuje się w produkcji kombajnów ziemniaczanych. W 1966 roku firma stała się liderem rynku na Starym Kontynencie za sprawą wyprodukowania jednorzędowego kombajnu ziemniaczanego z serii Europa. Nie trzeba dodawać, że niemiecka jakość wykonania maszyn gwarantuje dużą satysfakcję rolników i doskonałe zbiory. Maszyny syngowane logo Grimme są droższe niż opisywane wcześniej Bolko i Anna - ceny używanych maszyn wahają się od 50 do 600 tysięcy złotych.