RolnikInfo.pl
kombajn ziemniaki

unsplash.com / fot. M. Spiske

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Anna, Grimme, Bolko, samojezdny

29 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wykopki, czas zbioru roślin okopowych, zaczyna się w Polsce na początku jesieni. Nieodzownym narzędziem wykorzystywanym do prac polowych w tym okresie są kombajny ziemniaczane, które dają rolnikom sporą oszczędność czasu i sił.

Spośród kombajnów stosowanych do zbioru roślin okopowych znane są maszyny typu Bolko, Anna i Grimme. Czym charakteryzują się poszczególne marki wymienionych maszyn? W którą warto zainwestować? Na wszelkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Wykopki w gospodarstwie. Dobór kombajnu ma kluczowe znaczenie

Choć różne odmiany ziemniaków zbiera się w różnych okresach w sezonie, to za czas wykopków w Polsce tradycyjnie uznaje się ostatnie tygodnie września, czyli początek kalendarzowej jesieni.

Warto podkreślić, że choć termin wykopki przywodzi na myśl przede wszystkim zbiór ziemniaków, to w rzeczywistości określenie to dotyczy zbioru wszelkiego rodzaju roślin okopowych ,do których należą również buraki, marchew, brukwie czy rzepy.

Kluczowe znaczenie dla przebiegu zbiorów plonów ma wybór odpowiednich maszyn. Współcześnie rolnicy mogą korzystać z dobrodziejstw zaawansowanej techniki i specjalistycznych kombajnów do zbiorów warzyw okopowych.

Jak wygląda kombajn do ziemniaków? Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Kombajny doczepiane i samojezdne

Kombajn ziemniaczany umożliwia szereg czynności, które w przeszłości wykonywały oddzielne maszyny lub które przeprowadzane były ręcznie. Współczesne maszyny nie tylko wykopują bulwy z gleby, ale też oddzielają od nich łęciny, pozbywają się kamieni, a zebrane warzywa gromadzą w specjalnym pojemniku.

Warto mieć na uwadze, że kupując kombajn ziemniaczany, maszyna może być wykorzystywana do zbioru innych roślin okopowych takich jak marchew, burak ćwikłowy, cebula i pietruszka.

Jaki kombajn do ziemniaków wybrać? Wiele zależy od budżetu, jakim dysponuje rolnik, a także od oczekiwań względem parametrów technicznych w przeliczeniu na posiadane grunty. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę, że maszyny tego typu mogą być jedno-, dwu-, trzy- i czterorzędowe. Kombajn może posiadać zbiornik na warzywa, lecz nie jest to element obligatoryjny - wtedy, kiedy maszyna nim nie dysponuje, w trakcie wykopu ziemniaków towarzyszyć musi traktor z przyczepą, do których wrzucane są zebrane plony. Kombajny mogą być również doczepiane do ciągników, choć dostępne są również modele samobieżne (zwane również samojezdnymi).

kombajn zbożowy

Kombajn zbożowy: ile kosztuje, jak działa, jaki wybrać, ile waży, jakie trzeba mieć uprawnienia?

CZYTAJ DALEJ

Kombajn do ziemniaków Anna

Jednym z najpopularniejszych modeli kombajnów do ziemniaków jest Anna, produkowana przez niemiecką firmę Hassia. Jakie cechy posiada kombajn Anna? Jest to maszyna o atrakcyjnej, niezbyt wysokiej cenie, która charakteryzuje się nieskomplikowaną budową wewnętrzną. Dzięki temu ewentualne naprawa awarii nie stanowi większego problemu. Dodatkowym plusem jest fakt, że rozmaite części wymienne do Anny są łatwo dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych ceny używanego kombajnu ziemniaczanego Anna zaczynają się od blisko 5000 złotych. Najdroższe z nich wyceniane są na około 12 000 złotych.

Kombajn do ziemniaków Bolko

Kombajn Bolko produkowany przez markę Unia jest kolejną z maszyn, którą można często spotkać na polach polskich rolników w sezonie wykopków. Wielu gospodarzy z pewnością zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że ogromną zaletą opisywanych pojazdów jest ich uniwersalność. Przy zakupie dodatkowych elementów kombajn ziemniaczany Bolko zamienia się w maszynę do zbioru m.in. buraków i marchwi. Minusem jest tutaj problematyczność w przypadku awarii - nieco bardziej skomplikowana budowa wewnętrzna maszyny sprawia, że najlepiej zrezygnować z samodzielnych prób naprawy i oddać kombajn do specjalistycznego serwisu.

Kombajn do ziemniaków Grimme

W 1861 roku powstała niemiecka rodzinna firma Grimme, która specjalizuje się w produkcji kombajnów ziemniaczanych. W 1966 roku firma stała się liderem rynku na Starym Kontynencie za sprawą wyprodukowania jednorzędowego kombajnu ziemniaczanego z serii Europa. Nie trzeba dodawać, że niemiecka jakość wykonania maszyn gwarantuje dużą satysfakcję rolników i doskonałe zbiory. Maszyny syngowane logo Grimme są droższe niż opisywane wcześniej Bolko i Anna - ceny używanych maszyn wahają się od 50 do 600 tysięcy złotych.

Kombajn do ziemniaków - Anna czy Bolko?

Jeśli budżet gospodarstwa nie pozwala na zakup najdroższych kombajnów ziemniaczanych, warto zwrócić uwagę na maszyny Anna i Bolko. Nie bez przyczyny cieszą się one ogromną popularnością na polskiej wsi. W momencie, gdy zależy nam na łatwych i tanich naprawach, a uprawy dotyczą samych ziemniaków, warto zdecydować się na Annę. Jeśli jednak uprawiamy wiele gatunków warzyw okopowych i zależy nam na uniwersalności zakupionej maszyny, najlepszym wyborem będzie zapewne kombajn Bolko.

Wyzwanie dla prawdziwych znawców! 1 na 10 osób jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 6

Odnawialne źródła energii to:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kombajn Bizon: ile waży, ile spala, jak działa, dlaczego nie jest już produkowany?

  • Jazda kombajnem z hederem na drodze publicznej. Jak wysoki będzie mandat?

  • Czy kombajnista musi mieć specjalne uprawnienia? Wyjaśniamy wątpliwości

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >