Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nowe zastosowanie skorupek jaj. Będzie można zbić fortunę?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.11.2023 20:32

Nowe zastosowanie skorupek jaj. Będzie można zbić fortunę?

skorupki jaj na desce
unsplash.com

W samym sercu francuskiego przemysłu jajecznego prawdopodobnie zaczyna się rewolucja. Jak relacjonuje “Rzeczpospolita”, startup o nazwie Circul'Egg postanowił przekształcić tonę skorupek jaj rocznie w produkty o dużej wartości dodanej, które można wykorzystać w innych sektorach przemysłu. Co stoi za tym zaskakującym pomysłem i jakie zastosowanie mają mieć przetworzone skorupki?

 

Nowa era dla skorupek jaj

Skorupki jaj ptasich są postrzegane bardziej jako odpad, a nie pełnowartościowy produkt. Francja, jeden z głównych producentów jaj w Europie, może przeżywać rewolucję w wykorzystaniu skorupek jajowych. Startup o nazwie Circul'Egg, z siedzibą w Paryżu i Rennes, postanowił zmienić losy 40 tys. ton rocznie wyrzucanych skorupek. Odkąd zakłady przemysłowe w kraju wyrzucają je na pola lub spalają, startup znalazł innowacyjne zastosowanie, zapowiadając nową erę dla tego pozornie bezwartościowego produktu.

Transformacja skorupek: droga od odpadu do wartościowego surowca

Circul'Egg może pochwalić się opatentowaną technologią, umożliwiającą przetwarzanie skorupek jaj w wysokowartościowe produkty przemysłowe. W jaki sposób się to dzieje? Skorupki są starannie oddzielane od błon pergaminowych, a po procesie mielenia i odkażania przekształcane są w proszek. To właśnie ten proszek stanowi cenny surowiec dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego oraz producentów suplementów diety.

 

Nowe zastosowania: kosmetyki, suplementy i pokarm dla zwierząt

Circul'Egg zamierza dostarczać sproszkowany węglan wapnia i kolagen firmom kosmetycznym, producentom suplementów diety oraz producentom pokarmu dla zwierząt. Oznacza to, że skorupki jajowe, wcześniej uznawane za odpad, zyskują nowe życie jako składnik w produktach wspierających zdrowie skóry, stawów, a także jako składnik suplementów diety i pokarmu dla zwierząt.

 

 

źródło: RP.pl

Tagi: Jaja