Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > KOWR: polskie rolnictwo rośnie w siłę. Eksport wzrósł o 17 proc. rok do roku
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 06.08.2023 20:19

KOWR: polskie rolnictwo rośnie w siłę. Eksport wzrósł o 17 proc. rok do roku

traktor na polu
unsplash.com

Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa (KOWR) przekazał pozytywne informacje dotyczące polskiego eksportu żywności. W okresie styczeń–maj 2023 r. wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę wzrosła o około 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r.



 

Wzrost eksportu rolnego. Zyskowny handel zagraniczny

W pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. eksport polskiej żywności utrzymuje dynamiczny wzrost. Wartość sprzedanych towarów rolno-spożywczych na rynki zagraniczne osiągnęła 21,2 mld euro, co stanowi 17 proc. wzrostu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Duża wartość dodatniego salda handlu zagranicznego, wynoszącego 7,5 mld euro, przekłada się na rosnącą siłę polskiego rolnictwa na arenie międzynarodowej.

Kierunek eksportu: Unia Europejska jako główny partner

Przeważająca część eksportu rolno-spożywczego pochodzi z Polski do krajów Unii Europejskiej. W okresie styczeń-maj 2023 r. dostawy do krajów UE-27 przyniosły przychody na poziomie 15,5 mld euro, co stanowi około 3/4 całkowitej wartości eksportu żywności. Produkty takie jak papierosy, mięso drobiowe, produkty mleczne, pieczywo i wyroby piekarnicze, mięso wołowe, karmy dla zwierząt oraz wyroby czekoladowe odgrywają kluczową rolę w polskim eksporcie na rynki UE.

Eksport poza Unię Europejską. Wzrost zainteresowania produktami rolnymi

Rosnące zainteresowanie polskimi produktami rolnymi odnotowano również na rynkach pozaunijnych. Eksport do krajów spoza UE osiągnął wartość 5,7 mld euro, co stanowi wzrost o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Krajowa żywność, w tym pszenica, produkty mleczne, mięso drobiowe, pieczywo i wyroby piekarnicze, czekolada, przetwory mięsne oraz papierosy, cieszy się rosnącym uznaniem za granicą, co przekłada się na dynamiczny wzrost eksportu.


 

Źródło: Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa (KOWR)