RolnikInfo.pl
Chun-San/pixabay

Chun-San/pixabay

KRIR żąda od Pudy programu odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Podczas VIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) VI kadencji, które odbyło się w miniony czwartek, przyjęte zostało stanowisko w sprawie bieżącej sytuacji w rolnictwie. Wśród najważniejszych spraw znalazła się dramatyczna sytuacja w produkcji trzody chlewnej, kwestia braku pieniędzy na ubezpieczenia, czy zmiana podejścia do zwalczania koronawirusa u norek.

Jak wskazuje KRIR, narastające problemy w produkcji trzody chlewnej wynikają zarówno z nowych obostrzeń dotyczących ASF, jak i braku skutecznej walki z wirusem. Fatalna sytuacja wpływa na to, że następuje spadek gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu

Złapani na gorącym uczynku. Wywozili ciągnik rolniczy na lawecie

CZYTAJ DALEJ

Utrzymanie się takiej sytuacji, zdaniem KRIR, doprowadzi do tego, że w Polsce będzie dostępna wieprzowina jedynie z importu. W związku z dramatyczną sytuacją Krajowa Rada Izb Rolniczych zażądała, by Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił program odbudowy rodzinnej produkcji trzody chlewnej.

Kwestia ubezpieczeń

Podczas posiedzenia KRIR podniesiona została także kwestia braków budżetowych na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W tej sprawie na początku miesiąca zarząd KRIR zwracał się do premiera, Mateusza Morawieckiego. W odpowiedzi wskazano, że "obecnie brak jest dodatkowych środków", o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.

- Brak środków na ubezpieczenia może spowodować tragiczną sytuację gospodarstw rolnych w przypadku wystąpienia gradu, deszczy nawalnych czy innych klęsk - wskazuje KRIR.

A do takich tragicznych sytuacji już dochodzi, o czym można przeczytać >tutaj<. W związku z zaistniałą sytuacją Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o zabezpieczenie środków z budżetu państwa na dopłaty do ubezpieczeń do minimum 50 procent powierzchni gruntów ornych w Polsce.

Zmiana podejścia ws. zwalczania koronawirusa

Także tego dnia członkowie KRIR zwrócili się z pismem do Grzegorza Pudy w sprawie zmiany podejścia do zwalczania koronawirusa u norek. Jak informowaliśmy >tutaj<, KRIR stoi na stanowisku, że istnieje lepsze rozwiązanie (której już zostało wprowadzone w kilku krajach) od wybijania i utylizacji zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Aneta Wasilewska

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >
morawiecki

Finanse i Prawo

Obietnica premiera Morawieckiego: 1 mld złotych na wsie popegeerowskie

Czytaj więcej >
maszyna rolnicza

Finanse i Prawo

Zanieczyszczanie dróg przez rolników. Kary mogą być bardzo dotkliwe

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse i Prawo

31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Czytaj więcej >
prezydent andrzej duda

Finanse i Prawo

Prezydent podpisał ustawę dot. przedłużenia finansowania izb rolniczych i związków zawodowych

Czytaj więcej >