KRUS wypłaci dodatkowe pieniądze uprawnionym. Kwota jest wyższa niż w ubiegłym roku

Już w tym miesiącu na kontach osób uprawnionych pojawi się kwota specjalnego dodatku od KRUS. Instytucja wypłaci należne środki dużej grupie osób, choć trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Co ważne, kwota jest wyższa niż w roku ubiegłym i zostanie wyrównana. Warto wiedzieć, jaka suma ostatecznie wpłynie na konto.
KRUS zapewnia świadczenia rolnikom
KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja odpowiedzialna za prowadzenie systemu ubezpieczeń społecznych rolników w Polsce. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie rolnikom i ich rodzinom zabezpieczenia socjalnego w sytuacjach takich jak choroba, wypadek, niezdolność do pracy czy podeszły wiek.
Do jej najważniejszych zadań należy przede wszystkim:
- obsługa ubezpieczeń społecznych rolników — ubezpieczenia emerytalno-rentowego, wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego,
- wypłata świadczeń, takich jak emerytury rolnicze, renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe,
- prewencja wypadkowa — KRUS prowadzi działania edukacyjne i kontrolne, które mają ograniczyć liczbę wypadków w gospodarstwach rolnych,
- orzecznictwo lekarskie — ocenia stopień niezdolności do pracy rolniczej lub trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- rehabilitacja lecznicza rolników — organizacja turnusów rehabilitacyjnych m.in. dla dzieci rolników i osób po wypadkach przy pracy w gospodarstwie.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie z KRUS obejmuje rolników indywidualnych prowadzących gospodarstwo, domowników i członków rodziny pomagających w gospodarstwie, a także osoby pobierające świadczenia (emerytury/renty) z KRUS.
Właśnie w tym miesiącu KRUS wypłaci osobom upoważnionym dodatkowe środki, które będą wyższe, niż poprzedniego roku. Warto wiedzieć, jaka kwota wpłynie na konto.

To świadczenie przysługuje znaczącej liczbie osób
Jak zostało wskazane powyżej, KRUS odpowiada za wypłatę wielu różnorodnych świadczeń dla rolników, członków jego rodziny, a także innych osób, które mają prawo do emerytury lub renty w ramach tej instytucji. W niektórych bardzo przykrych przypadkach dochodzi do tego, że danemu obywatelowi zaczyna przysługiwać renta rodzinna. Chodzi o członków rodziny zmarłego:
- emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia (tj. emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin albo emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy),
- ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy; przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym.
Do renty rodzinnej są uprawnieni następujący członkowie rodziny zmarłego:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
- małżonek (wdowa, wdowiec),
- rodzice, w tym również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające.

Przy czym wobec świadczenia istnieje kilka ograniczeń. Dzieci biologiczne, pasierbowie oraz dzieci adoptowane mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16. roku życia. Po tym wieku mogą nadal ją otrzymywać, ale tylko wtedy, gdy kontynuują naukę — maksymalnie do 25. roku życia.
Niezależnie od wieku, dziecko może zachować prawo do renty rodzinnej, jeśli zostało całkowicie niezdolne do pracy (również w gospodarstwie rolnym). Warunkiem jest jednak to, że ta niezdolność musiała wystąpić przed 16. rokiem życia albo — jeśli dziecko się jeszcze uczyło — przed ukończeniem 25 lat.
Jeśli natomiast dziecko kończy 25 lat w trakcie ostatniego roku studiów na uczelni wyższej, może pobierać rentę aż do zakończenia tego roku akademickiego.
W maju zostaną wypłacone dodatkowe środki grupie osób, którym przysługuje właśnie to świadczenie. Wiadomo, ile wyniesie, kwota została podniesiona względem minionego roku.
Zobacz: Sanatorium z KRUS. Rolnicy będą zachwyceni, ważne zmiany
Wypłata dodatku nastąpi w maju. Taka kwota trafi na konto
Z komunikatów KRUS dowiadujemy się, że właśnie w maju rozpocznie się proces wypłaty specjalnego dodatku skierowanego do osób uprawnionych do rolniczej renty rodzinnej, a także renty socjalnej. Warunkiem jest to, że beneficjentami muszą być osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Dodatek zostanie wypłacony z wyrównaniem od 1 stycznia, co istotne, ci, którzy zostali zawiadomieni w styczniu lub decyzję otrzymali w lutym, otrzymają wypłatę bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
To świadczenie jest poddawane corocznej waloryzacji, z tego względu będzie wynosiło więcej, niż w minionym roku. Od marca 2025 beneficjenci mogą liczyć na kwotę 2 610,72 zł brutto miesięcznie, podczas gdy jeszcze w styczniu oraz lutym mowa była o 2 520 zł brutto. Warto pamiętać, że środki są przeznaczone dla osób, które już na dzień 1 stycznia 2025 roku posiadały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wypłata dodatku obejmuje wyrównanie za okres od stycznia do kwietnia 2025 r.
Jeśli jednak sprawa wygląda inaczej, wciąż jest szansa na otrzymanie pieniędzy.
Jak otrzymać dodatek dopełniający od ZUS?
Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o dodatek dopełniający do ZUS, dołączając do niego zaświadczenie o stanie zdrowia, a także dokumentację medyczną. Warto jednak pamiętać, że z finalnej kwoty zostaną odjęte zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Od 1 maja ZUS zacznie wypłacać nowy dodatek do renty socjalnej, który wprowadzono w ramach nowelizacji ustawy. Będzie on automatycznie przyznawany osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego funkcjonowania.
Dodatek ten nie będzie wypłacany osobom przebywającym w areszcie tymczasowym lub odbywającym karę więzienia — chyba że odbywają ją w systemie dozoru elektronicznego. Tak jak w przypadku renty socjalnej, z dodatku będzie można dokonywać potrąceń i egzekucji komorniczych, mimo że nadal nierozstrzygnięta pozostaje petycja o wyłączenie go spod egzekucji.



































